قفل برقی چیست؟

از دیرباز تا کنون امنیت جزو نیازهای اساسی بشر بوده و در عصرهای مختلف انسان توجه ویژه ای به این موضوع داشته است. در گذشته‌های نه چندان دور افراد برای مراقبت از لوازم خود از قفل‌های زنجیری استفاده می‌کنند. اما با گذشت زمان و پیشرفت در صنعت سیستم‌های امنیتی قفل‌های برقی به بازار آمده اند و پروسه امنیت و حفاظت را راحت تر کرده اند. یکی از این ابزار که باعث راحتی در ایجاد امنیت شده است؛ قفل برقی نام دارد.

قفل برقی

قفل برقی یکی از تجهیزاتی است که می‌توان به درب اتوماتیک پارکینگی اضافه کرد و امینت این نوع درب را بالا برد.

اکثر جک‌های پارکینگی به صورتی طراحی شده اند که در هنگامی‌ که درب بسته می‌شود باز هم با فشار دو نفر از بیرون به راحتی گیربکس آنها باز می‌شود و درب باز می‌شود اما وجود یک قفل برقی بر روی درب اتوماتیک این مشکل را حل خواهد کرد

مزایای قفل برقی

معمولا افراد در شب درب ورودی ساختمان  خودشان را قفل می‌کنند و در این هنگام درب از طریق آیفون نیز باز نمی‌شود. اما اگر از این نوع قفل استفاده کنیم؛ با فشردن دکمه درب باز کن آیفون، درب باز می‌شود و دوباره درب به صورت کامل ( 3 قفله) می‌شود.

از دیگر مزایای قف برقی می‌توان به نصب شدن کامل آن بر روی انواع درب‌های پارکینگ اشاره کرد.

این نوع قفل  علاوه بر مزایای زیاد معایبی نیز دارد که عمده عیب این وسیله شکل ظاهری زشت و ابعاد بزرگ آن است

کارکرد قفل برقی

به طور کلی بعد از نصب قفل برقی بر روی درب اتوماتیک پارکینگی نیاز به انجام هیچ کار خاصی نیست و قفل با زدن ریوت درب باز می‌شود و درب شروع به حرکت می‌کند و بلافاصله بعد از بسته شدن درب قفل دوباره بسته می‌شود.

پس می‌توان بدون داشتن اطلاعات فنی خاص از قفل برقی استفاده کرد.

انواع قفل برقی

مانند تمامی ‌تجهیزات امنیتی و نظارتی قفل برقی هم انواع متفاوتی دارد که می‌توان بر حسب شرایط و نیاز از آن‌ها استفاده کرد.

قفل کلونی

بدنه این نوع قفل از جنس گالوانایز بوده و قطعات زبانه آن برنجی می‌باشد. این نوع قفل برقی در ابتدا در ایران مورد استقبال قرار گرفت اما بعد از مدتی به دلیل مشکلات وارداتی کمتر مورد استفاده قرار گرفت

بعد از نصب این نوع قفل بر روی درب اتوماتیک، درب به هیچ عنوان ( تحت زور و فشار) باز نمی‌شود البته این نکته ملزم به نگه داری دقیق و خوب از آن است

قفل زبانه دار

این نوع قفل در وسط درب وصل شده و به وسیله یک ضامن در یک غلاف جا گرفته و درب را بسته نگه می‌دارد. این نوع قفل به دلیل مزایای نسبتا زیادی که دارد جز محبوب ترین قفل‌های برقی در ایران به شما می‌آید

از معایب این نوع قفل می‌توان به زبانه قابل مشاهده آن اشاره کرد در صورتی که در نوع کله گاوی این عیب برطرف شده است.

قفل سیزا( کله گاوی)

نوع دیگر قفل برقی، قفل‌های با روکش محافظ دار هستند که در چند سال گذشته در بین نصاب درب پارکینگی و اتوماتیک مورد استقبال قرار گرفته اند.

جنس این نمونه قفل از نوع گالوانیزه با روکش گالوانیزه رنگ شده است که در شرایط سخت جوی مقاومت بالایی دارد.  این نوع قفل توسط یک کابل به مدار فرمان دستگاه وصل می‌شود و بی نیاز از هر گونه برنامه یا تنظیم به صورت اتوماتیک و با ریموت کار می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *