انواع روش‌های انتقال تصویر در دوربین مداربسته

دوربین‌های مداربسته، امروزه در بسیاری از موارد کاربرد داشته و نیاز ضروری خیلی از کسب و کارها محسوب می‌شوند. در سال 2016 بیش از 350 میلیون دوربین مداربسته در جهان وجود داشته که 65 درصد آن‌ها در آسیا جای گرفته‌اند. یعنی به ازای هر 200 نفر یک دوربین مداربسته وجود دارد.

به طور کلی یک سیستم کنترل تصویری، شامل یک یا چند دوربین در مبدا، یک مرکز ذخیره و کنترل و یک مقصد برای مانیتورینگ است. البته در بعضی موارد، تصاویر دوربین‌ها بدون مانیتورینگ و نمایش مستقیم، تنها در هارد درایو سیستم DVR ذخیره می‌شود.

شیوه‌ی انتقال تصویر از مبدا به مقصد، یعنی از دوربین تا مرکز مانیتورینگ، متنوع و وابسته به نیاز و انتخاب شما است. چگوگی نصب و راه‌اندازی و انتخاب زیرساخت مناسب برای سیستم‌های کنترل ویدیویی با استفاده از دوربین‌های مداربسته، به عوامل متعددی بستگی دارد. شناخت هر یک از عوامل، می‌تواند در انتخاب مناسب و کاهش هزینه‌ها موثر واقع شود.

محل استفاده و تعداد دوربین‌های مداربسته

موارد و دلایل متعددی برای استفاده از دوربین‌های مداربسته وجود دارد. ممکن است شما برای یک اتاق، یا چندین مکان قصد راه‌اندازی سیستم کنترل ویدیویی را داشته باشید. تعداد دوربین‌ها، در انتخاب شبکه‌ی مناسب انتقال تصویر موثر است.

همچنین فاصله‌ی دوربین‌ها از مرکز کنترل و ذخیره نیز یکی از عوامل مهم است. برخی از روش‌های انتقال، محدودیت‌هایی دارند که در موارد استفاده از آن‌ها باید لحاظ شوند.

فاصله و تعدد مراکز مانیتورینگ

در برخی موارد، مانند کارخانه‌ها و ادارات، مرکز مانیتورینگ در محل دورتر و یا حتی در مکان متفاوتی از دوربین‌ها مستقر می‌شوند. یا ممکن است بنا بر نیاز، بیش از یک مرکز به عنوان مقصد تصاویر دوربین‌های مداربسته استفاده شود. هر یک از این حالات، منجر به انتخاب یکی از روش‌های انتقال تصویر خواهد شد.

همچنین مواردی وجود دارد که مرکز مانتیورینگ مستقری وجود ندارد. یعنی نیاز است که به صورت سیار، و از طریق موبایل، تبلت یا کامپیوتر در جاهای مختلفی امکان مشاهده‌ی تصاویر وجود داشته باشد.

محدودیت‌های مکانی و زیرساختی

برای دوربینی که در عمق یک جنگل به جهت محیط‌بانی نصب می‌شود، امکان استفاده از کابل یا حتی شبکه‌ی اینترنت وجود ندارد. به همین خاطر برای نصب دوربین مداربسته و انتخاب روش انتقال تصویر باید محدودیت‌های این‌چنینی را در نظر گرفت.

چه روشی مناسب است؟

با توجه به آن‌چه که گفته شد، انتخاب روش انتقال تصویر مناسب، به عوامل زیادی وابسته است. بنابراین شیوه‌ی صحیح، بررسی همه‌ی روش ‌ها و انتخاب گزینه‌ی متناسب با نیاز و محدودیت‌ها است.

انتقال تصویر از دوربین تا DVR

ابتدا نیاز است تصاویری که از دوربین‌ها به دست می‌آیند، به نحوی به مرکز کنترل و ذخیره‌، DVR منتقل شود.

انتقال تصاویر با کابل

در مواردی که بُعد مسافت اجازه‌ی استفاده از کابل را می‌دهد، می‌توان از کابل استفاده کرد. در این روش، مقصد یا مرکز مانیتورینگ، نباید در فاصله‌ی دوری از دوربین‌ها و سیستم کنترل و ذخیره قرار داشته باشد.

انواع مختلفی از کابل برای اتصال دوربین به DVR استفاده می‌شود. بسته به اینکه دوربین‌ها، آنالوگ باشند یا تحت شبکه، نوع کابل مورد استفاده نیز تغییر خواهد کرد.

کابل مناسب دوربین آنالوگ

برای دوربین‌های آنالوگ از کابل‌های «کواکسیال» یا RG استفاده می‌شود. انواع مختلف کابل RG، قادرند تصاویر را از مسافتی بین 300 تا 900 متر (وابسته به نوع آن) به دستگاه DVR منتقل کنند.

کابل مناسب دوربین تحت شبکه

برای انتقال تصاویر این نوع از دوربین‌ها، از کابل‌های شبکه  CAT5 یا CAT6 استفاده می‌شود. این نوع از کابل‌ها در مسافت‌های بیش از 100 متر، باعث افت سیگنال و کاهش کیفیت در انتقال تصاویر می‌شوند.

انتقال تصاویر دوربین‌های بی‌سیم

دوربین‌های بی‌سیم، در دو نوع آنالوگ و دیجیتال وجود دارند. نوع اول با تبدیل تصاویر به امواج رادیویی و نوع دوم با بهره‌گیری از wifi تصاویر را به DVR ارسال می‌کنند. استفاده از این دست دوربین‌ها، مزایا و معایب خاص خود را دارد.

دوربین‌های بی‌سیم، نیاز به کابل‌کشی را از بین برده و می‌تواند در کاهش هزینه‌ها موثر باشد. اگرچه در انواع بدون باتری آن‌ها، همچنان به کابل تغذیه‌ی برق نیاز است. از طرفی پایداری انتقال تصویر در این نوع دوربین‌ها، کمتر از انتقال با کابل است. همچنین این دوربین‌ها، به خصوص نوع آنالوگ آن، نسبت به گرد و غبار حساس‌ترند.

مانیتورینگ دوربین‌های مداربسته

پس از انتقال تصویر از مبدا به DVR، نیاز است که روشی برای استفاده از این تصاویر انتخاب شود. در این مورد نیز، نیاز و محدودیت‌های شما، در انتخاب روش تاثیرگذار خواهد بود.

مانیتورینگ ثابت در محل دوربین‌ها

در صورتی که مرکز مانیتورینگ و دوربین‌ها در یک محل واقع شده باشند، می‌توان با استفاده از کابل HDMI یا VGA از خروجی‌های DVR به نمایشگر، عمل مانیتورینگ را انجام داد. باید توجه داشت که فاصله‌ی DVR تا مانیتور نیز، نامحدود نیست. زیرا کابل HDMI و VGA نیز تا متراژ خاصی قادر به انتقال تصاویر بدون افت کیفیت هستند.

مانیتورینگ در خارج از محل دوربین‌ها

گاهی نیاز است که تصاویر دوربین‌های مداربسته را در جایی خارج از محل دوربین‌ها بررسی و مانتیور کرد. مثلا می‌خواهید در خانه و یا در سفر، محل کار خود راه مشاهده کنید. بدیهی است که در چنین حالاتی، استفاده از کابل مقدور نیست. بنابراین نیاز است که از اینترنت یا آنتن‌های انتقال اطلاعات استفاده شود.

 

استفاده از اینترنت برای انتقال تصویر دوربین مداربسته

در صورتی که DVR انتخابی شما، قابلیت اتصال به مودم را داشته باشد، می‌توانید در هر جایی از طریق اینترنت به تصاویر به صورت زنده دسترسی داشته باشید.

برای بهره‌گیری از این روش، زیرساخت متناسب با آن را نیاز دارید. پیش از هر چیزی، اینترنت مناسب و پایدار در محل DVR باید وجود داشته باشد. همچنین نیاز است که از سرویس‌دهنده‌ی اینترنت خود، درخواست دریافت آی‌پی استاتیک IP Static بکنید. دریافت آی‌پی استاتیک هزینه‌‌ی کمی دارد که به صورت ماهیانه توسط شرکت ارائه دهنده‌ی اینترنت دریافت می‌شود.

با اتصال dvr به اینترنت و نصب نرم‌افزارهای مخصوص کنترل دوربین، قادرید بر روی دستگاه موبایل یا تبلت خود، تصاویر دوربین‌های مداربسته را مشاهده کنید.

باید توجه داشت که در این روش نیاز نیست حتما از دوربین‌های بی‌سیم استفاده کرد. امکان مشاهده‌ی تصاویر به صورت اینترنتی، با اتصال DvR به اینترنت امکان‌پذیر می‌شود و نوع دوربین تفاوتی در آن ایجاد نخواهد کرد.


استفاده از آنتن برای انتقال تصویر دوربین مداربسته

در صورتی که مسافت بین دوربین‌ها و DVR، و از طرف دیگر بین DVR و مقصد مانیتورینگ فاصله‌ی زیادی وجود داشته باشد، امکان استفاده از کابل از بین می‌رود. اگر در چنین حالتی، دسترسی پایدار به اینترنت نیز وجود نداشته باشد، نیاز است که از آنتن‌های انتقال اطلاعات استفاده شود.

استفاده از این روش، به دلیل زیرساخت هزینه‌بر، تنها در مواردی که هیچ راه حل دیگری وجود نداشته باشد توصیه می‌شود. اگرچه این روش، بسیار پایدار و قابل اطمینان است اما نیازمند تجهیزات معمولا پرهزینه‌ای است.

در آخر

برای انتخاب نوع انتقال تصاویر دوربین‌های مداربسته، لازم است که پیش از هر کاری نیازها و محدودیت‌های خود را در نظر بگیرید. توصیه می‌شود برای انتخاب مناسب، از مشاورانی که در این زمینه مشغول به فعالیت هستند، مشورت و مشاوره بگیرید. هر یک از این روش‌ها برای نصب و راه‌اندازی نیازمند دانش فنی و تخصصی است.

96 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.