با درب اتوماتیک تلسکوپی آشنا شوید

قطعا شما هم در ورودی معابر پر تردد مثل بانک‌ها، مراکز خرید و …. درب‌های شیشه‌ای را دیده اید. درب‌های شیشه ای انواعی دارد که یکی از پر کاربردترین این نوع درب درب تلسکوپی است.

درب شیشه ای

در مقاله درب اتوماتیک فهمیدیم به دو دسته درب اتوماتیک شیشه‌ای و درب اتوماتیک پارکینگی تقسیم می‌شود. اما هر کدام از این دو نوع درب اتواتیک نیز خود به دو نوع دیگر تقسیم می‌شوند.
از انواع درب اتوماتیک شیشه‌ای می‌توان به درب شیشه‌ای کشویی، منحنی، گردان، تاشو و تلسکوپی اشاره کرد. یکی از پرکاربردترین انواع درب اتوماتیک شیشه‌ای درب تلسکوپی است.

درب اتوماتیک تلسکوپی

"<yoastmark

همانطور که گفته شد یکی از انواع درب اتوماتیک شیشه‌ای، درب اتوماتیک تلسکوپی است. این نوع درب ها در ورودی های که تردد در آن زیاد است؛ مثل هتل‌ها، بانک‌ها، بیمارستان‌ها و اماکن عمومی کاربرد دارد. برای این نوع درب می‌توان سنسور برای تشخیص حرکت بین 30 تا 280 میلی متر از درب مشخص کرد.

کارکرد درب اتوماتیک تلسکوپی

مکانیزم این درب ها درست مانند درب های کشویی است. این نوع درب در حالت معمول بین 4 تا 6 تکه (لت) دارد. که یکی از این لت ها در سمت چپ و یکی از آن ها در سمت راست درب به صورت ثابت قرار دارد و بقیه لت‌های متحرک در اطراف این قسمت‌های ثابت قرار دارند و بعد از تشخیص وزن و یا کرکت لت‌های متحرک به روی هم جمع می‌شوند و روی قسمت ثابت قرار می‌گیرند.

تفاوت درب اتوماتیک تلسکوپی با کشویی

در وهله اول تفاوت این دو درب در شکل ظاهری است به نحوی که درب تلسکوپی به طور معمول بین 4 تا 6 لت دارد ولی درب اتوماتیک کشویی فقط از دو قسمت تشکیل می‌شود. تفاوت دیگر و عمده این نوع درب با درب کشویی در مقدار ورودی درب تلسکوپی است. دیگر تفاوت این دو درب همانطور که در بالا گفته شد در نوه کارکرد و عملکرد آن است که تفاوت عمده ای میان این دو نوع درب ایجاد می‌کند.
در این نوع درب دو سوم از عرض ورودی مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی در انواع دیگه درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای این عدد کمتر است.
از دیگر تفاوت‌های این نوع درب می‌توان به فضای عبور مرور استفاده کرد، که در درب تلسکوپی میتوان از 70 درصد فضا برای عبور و مرور و در دیگر انواع درب‌های شیشه‌ای از 50 درصد فضا برای عبور مرور استفاده می‌شود.

"<yoastmark

 

مزایای درب شیشه ای اتوماتیک

داشتن مزایای زیاد این نوع درب باعث شده تا درب تلسکوپی به عنوان انتخاب اول برای استفاده در ورودی مکان های پر تردد تبدیل شود.
از مزایای این نوع درب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- سهولت در عبور و مرور

به دلیلی این که این نوع درب دارای سنسور تشخیص وزن و حرکت است و نیازی به باز کردن آن با دست نیست؛ عبور و مرور از این درب بسیار ساده صورت می‌گیرد.

2- کاهش تلفات انرژی

می‌توان این نوع درب را به صورت نیمه باز استفاده کرد تا از مصرف انرژی به شکل قابل توجه‌ای جلوگیری شود. در این مدل درب تلسکوپی به گونه‌ای تنظیم می‌شود تا بعد از تشخیص حرکت توسط سنسور فقط نیمی از درب باز شود و همین امر باعث می‌شود تا از مصرف بی رویه انرژی جلوگیری شود.

3- کاهش احتمال انتقال بیماری‌ها

در مکان‌هایی مثل بیمارستان‌ها که پاکیزه بودن بسیار مهم است این نوع درب به دلیل اینکه نیازی به دست برای باز یا بسته شدن ندارد بهترین انتخاب می‌باشد.

4- امکان استفاده بیشتر از فضا
5- افزایش حس زیبایی و مدرنیته
6- امکان هماهنگی این نوع درب با سیستم اتوماسیون حضور و غیاب

می‌توان این درب را برای شرکت‌ها و ادارات با سیستم حضور و غیاب هماهنگ کرد به نوعی که فقط با تشخصی چهره و یا اثر انگشت درب باز شود و ورود و خروج کارمندان در سیستم ثبت شود.

65 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.