بولارد 

بولارد یا راهبند ستونی موانع حفاظتی و نشانگرهای مرزی هستند. یک بولارد یک ستون کوتاه است که برای ایجاد یک محیط حفاظت شده یا مشخص کردن یک محدده استفاده می‌شود. همچنین هنگامی که عمدتا به عنوان یک راهنمای بصری نصب می شود، برای مشخص کردن محدوده عبور و مرور از آن استفاده می شود.

راهبندهای ستونی در انواع مختلفی از اشکال و سبک ها و برای کارایی‌های مختلفی ساخته می‌شوند. از بولاردها برای جلوگیری از حملات وسیله نقلیه، محافظت از مردم و اموال استفاده می‌شود. این بولاردهای امنیتی ممکن است ظاهر جذابی هم داشته باشند و تشخیص آن‌ها به سادگی امکان‌پذیر نباشد. بولاردها می‌توانند از تقریبا هر ماده ای بسته به عملکرد مورد نیاز خود ساخته شوند اما رایج ترین مواد تشکیل دهنده آن‌ها فلزات، سنگ، سیمان یا پلاستیک هستند.

بسیاری از سبک های سنتی بولاردها امروزه تحت تأثیر وقایع قرن هفدهم و هجدهم است. در آن زمان از بشکه‌های نیمه دفن شده به منظور حفاظت از یک مکان استفاده می‌شد.

امروزه از بولارد بیشتر برای کارهای ترافیکی و ایمنی استفاده می‌شود.

تاریخچه بولارد

در اوایل دهه 1800، ساکنان آمستردام از راهبند ستونی استفاده می‌کردند، زیرا خیابانهای آمستردام باریک بود و هیچ حفاظتی برای منازل مسکونی در برابر خودروها در نظر گرفته نشده بود. به همین دلیل صاحبان املاک در مقابل خانه ها و کسب و کارهای خود، اقدام به نصب بولارد کردند. پس از آن شهرداری آمستردام با نصب بولاردهای چدن پیاده روها و مسیرهای عبور عابر پیاده را مشخص کرد. بعد از گذشت دو قرن و در حالی که در اکثر شهرهای هلند از مسیرهای محدود شده به عنوان روش تفکیک ترافیکی استفاده می کنند، استفاده از بولاردها هنوز یک راهبرد بسیار رایج برای محدود کردن مناطق مختلف در شهر است.

با گذشت زمان هر چه وسایل نقلیه سنگین تر و قوی تر شدند، نصب و راه اندازی بولارد هم پیشرفت چشمگیری داشته است. به همین دلیل دو نوع بولارد طراحی شده‌اند. دسته اول بولاردهای انعطاف پذیر هستند که در صورت برخورد با آن‌ها آسیبی به ماشین یا خود بولارد وارد نمی‌شود و در مقابل بولاردهای امنیتی قرار دارند که از آن‌ها برای حفاظت از ساختمان‌ها و پیاده‌روها استفاده می‌شود.

حملات خودروها در فضاهای عمومی منجر به علاقه بیشتر به این بولاردهای مقاوم در برابر ضربه شدید شده است. در سطوح حفاظتی اضافی، ساختمان های دولتی گاهی اوقات بولاردهای مقاوم در برابر ضربه را طراحی می کنند که برای مقاومت در برابر امواج چندگانه حملات انتحاری وسایل نقلیه طراحی شده‌اند.

کاربرد بولارد

بولاردها تبدیل به بخش وسیعی از چشم انداز مدرن شده اند. طراحان و معماران از آنها برای مدیریت ترافیک وسایل نقلیه و پیاده‌روها، بهبود چشم انداز و معماری ساختمان‌ها، امنیت و حفاظت از مردم و ساختمان‌ها و به عنوان پارکینگ دوچرخه استفاده می‌کنند. علاوه بر این در حال حاضر از بولاردها برای حفاظت از کالاهای مختلف در انبارها استفاده می شود.

انواع مختلف بولارد

بولاردهای ترافیکی یا خیابانی

از بولاردهای ترافیک برای هدایت ترافیک به محل‌های اصلی آن استفاده می شود البته در این بین باید راحتی عبور و مرور عابرپیاده نیز در نظر گرفته شود. آنها می توانند ماشین ها را با ایجاد محدودیت در جاده با جلوگیری از دسترسی به مناطق محدود مانند خطوط دوچرخه، میدان های عمومی و … راهنمایی کنند. در جاده‌ها نیز بولارد می‌تواند به عنوان مانعی برای انحراف خودروها از مسیر مورد استفاده قرار بگیرد.

بولاردهای پیاده رو

در بسیاری از ساختمان‌ها، بولاردهای تزئینی برای تعریف مناطق پیاده‌روی متمایز استفاده می‌شوند. یک خط از راهبندهای ستونی در اطراف ساختمان ممکن است محدوده آن را تعریف کرده و به زیبایی معماری آن بیفزاید. همچنین در مجتمع‌ها می‌توان از بولاردها به عنوان مشخص‌کننده محدوده زمین بازی یا پارک استفاده کرد.

استفاده از بولاردهای زنجیره‌ای می‌تواند عابران پیاده را تشویق کند تا در مسیرهای مشخص حرکت کنند و مانع حرکت سایر وسایل نقلیه نشوند. علاوه بر این استفاده از راهبندهای ستونی چراغدار می تواند مسیر پیاده رو را در شب روشن کند. در میان بولاردهای مخصوص روشنایی آن‌هایی که از انرژی خورشیدی استفاده می‌کنند بیشترین کاربرد را دارند چرا که کمتر از سایر بولاردها به تعمیر و نگهداری دوره‌ای احتیاج دارند و الکتریسیته مورد نیاز خود را تنها با استفاده از انرژی خورشیدی تامین می‌کنند.

بولاردهای ساختمانی

در ناحیه‌های ساخت و ساز جاده‌ها، بولاردهای موقت برای تعریف و حفاظت محوطه کار از ترافیک مورد استفاده قرار می‌گیرند. این بولاردها معمولا از پلاستیک انعطاف پذیر ساخته شده‌اند و بر روی آن‌ها از نوارهای شبرنگ استفاده می‌شود. این بولاردها معمولا در فواصل کم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بولاردهای امنیتی

راهبند ستونی امنیتی مانند بقیه بولاردها می‌توانند به عنوان راهنما هم استفاده شوند اما کاربرد اصلی آن‌ها مقاومت در برابر ضربه خودرو است. بسیاری از بولاردهای امنیتی از فولاد ساخته شده و با بتن پر شده اند. به طور کلی، جنس محل و نحوه نصب بولاردهای های امنیتی بخش مهمی از مقاومت آن در مقابل ضربه را تشکیل می‌دهند: یک ضربه گیر قوی که درست نصب نمی‌شود، مقاومت کمی ایجاد می‌کند به همین دلیل نظارت مهندسین و نصاب‌های حرفه‌ای در فرایند نصب بولارد ضروری است.