درب اتوماتیک خروج اضطراری

حتما شما هم در مکان‌های پر جمعیت مانند ساختمان‌های تجاری، مسکونی پر جمعیت و دیگر ساختمان‌های بزرگ درب‌هایی را با علائم  هدایت کننده دیده اید. این درب‌ها که جدا از درب رفت آمد اصلی تعبیه می‌شوند و به درب خروج اضطراری معروف هستند، در ساختمان‌های پر جمعیت و با هدف خارج کردن جمعیت در مواقع اضطرار و حادثه تعبیه می‌شوند. این نوع درب که انواع مختلفی دارند و تا حدی برای هر ساختمانی ضروری می‌باشند امروزه به صورت درب اتوماتیک خروج اضطراری در بازار عرضه می‌شوند.

درب خروج اضطراری , درب اتوماتیک خروج اضطراری , نصب درب اتوماتیک خروج اضطراریدرب اتوماتیک

درب اتوماتیک نوعی جدید از درب می‌باشند که با استفاده از حسگرهای حرارتی و یا ریموت باز و یا بسته می شوند. این نوع درب در انواع مختلف در بازار وجود دارد که از یکی از جدید ترین انواع آن درب خروج اضطراری اتوماتیک نام دارد.

درب خروج اضطراری

درب خروج اضطراری یکی از متداول ترین انواع درب مقاوم حریق است که در اکثر مراکز اداری و تجاری و ساختمان‌های پر جمعیت استفاده می‌شود. کاربرد درب خوج اضطراری به این صورت است که در هنگامی که عبور و مرور از پله‌های معمول و یا آسانسور خطرناک باشد، از درب خروج اظطراری استفاده می‌شود. این نوع درب بسیار مهم و ضروری می‌باشد به طوری که  کمتر کسی به فکر تعبیه این درب‌ها در محل کار و یا زندگی خودش می‌افتد و تا زمان به وجود نیامدن حادثه نیاز ان احساس نمی‌شود.

ویژگی درب خروج اضطراری

این نوع درب در برابر آتش سوزی و یا بلایای طبیعی مقاومت خیلی خوبی دارند و به راحتی باز می‌شوند و در مواقع حادثه می‌توانند ساکنان ساختمان دارای درب خروج اضطراری را به راحتی به بیرون از ساختمان ببرند. این نوع درب از لایه‌های نسوز فولادی، کربن و دیگر مواد ساخته شده اند که ایجازه عبور دود و یا آتش را به سمت دیگر درب نمی‌دهند.  از دیگر ویژگی‌های مورد نیاز درب خروج اضطراری نیز می‌توان به راحت دیده شدن و داشتن مسیری راحت و کوتاه به سمت خروجی یک ساختمان اشاره کرد.

انواع درب خروج اضطراری

درب خروج اضطراری انواع مختلفی دارد که از انواع آن می‌توان به درب خروج اضطراری تک لولا، دو لولا، بدون دستگیره و با دستگیره اشاره کرد که از این نوع درب‌ها می‌توان بسته به نیاز شما، کاربرد و فضای مورد استفاده شما، استفاده کرد. به طور کلی درب خروج اضطراری اهرم‌های بزرگی دارند و در رنگ‌های روشن و قابل دید مثل قرمز، نارنجی و یا سبز ساخته می‌شوند.

درب خروج اضطراری , درب اتوماتیک خروج اضطراری , نصب درب اتوماتیک خروج اضطراریدرب اتوماتیک خروج اضطراری

تا چند سال گذشته درب‌های خروج اضطراری به صورت دستی باز و یا بسته می‌شدند و یا به طور کل از شیشه بودند و در هنگام بروز حادثه توسط چکشی که در کنار آن‌ها تعبیه شده بود شکسته می‌شدند. اما امروز که تقریبا درب غیر اتوماتیک در بازار وجود ندارد؛ درب اتوماتیک خروج اضطراری شده اند. اتوماتیک شدن این درب‌ها مشکلات زیادی را در هنگام بروز حادثه حل کرده است. به عنوان مثال در هنگام بروز حادثه استرس میان افراد در حدی است که شاید نتوانند درب را به صورت دستی باز یا بسته کنند و یا در صورتی که درب اتوماتیک باشد، با بسته شدن درب پس از خارج شدن کامل افراد؛ از پیشرفت حریق جلوگیری می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *