درب اتوماتیک شیشه ای ضد حریق

درب اتوماتیک شیشه ای ضد حریق درب شیشه ای ضد حریق درب اتوماتیک ضد حریق

در هنگام آتش‌سوزی ساختمان‌ها و مراکز تجاری، یکی از بزرگترین معضلات گسترش آتش و راه‌یابی آن به مکان‌هایی است که در آن‌ها مواد اشتعال زا قرار دارد. به عنوان مثال در آتش سوزی ساختمان پلاسکو اگر آتش در همان وضعیت ابتدایی مهار شده یا حتی با کمی تاخیر به تولیدی‌های لباس می‌رسید، امکان خاموش کردن آن افزایش می‌یافت.

درب اتوماتیک شیشه‌ای ضد حریق ؛ آسایش در کنار امنیت

درب اتوماتیک ضد حریق در برابر حرارت‌های بالا مقاومت چشمگیری از خود نشان می‌دهد و مانع انتشار آتش از یک فضا به فضای دیگر می‌شود. استفاده از درب اتوماتیک شیشه ای ضد حریق این امکان را به آتش‌نشانان می‌دهد که آتش زمان بیشتری در یک محدوده محبوس بماند و اطفای حریق را برای آن‌ها آسان‌تر کند.

درب شیشه ای اتوماتیک ضد حریق درب اتوماتیک ضد حریق درب شیشه ای ضد حریقنمونه یک درب شیشه‌ای اتوماتیک ضد حریق با چهارچوب فولادی

موارد استفاده درب شیشه‌ای ضد حریق

استفاده از درب‌ ضد حریق در مکان‌هایی که از بخش‌های مختلفی تشکیل شده‌اند، توصیه می‌شود. به عنوان مثال می‌توان از این درب‌ها در کارخانه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز تفریحی، مراکز تجاری و انبارهای کالا استفاده نمود.

ویژگی درب اتوماتیک شیشه‌ای ضد حریق

برای ساخت درب‌ اتوماتیک شیشه ای ضد حریق از لایه‌های پشم سنگ با ضخامت‌های مختلف استفاده می‌شود. جنس چارچوب‌های این درب‌ها معمولا از جنس فولاد بوده و می‌توانند گرما را تا حدود 400 درجه تحمل نمایند. از لحاظ زمانی نیز مقاومت درب‌های اتوماتیک شیشه ای ضد حریق در حدود 30 دقیقه است.

شیشه استفاده شده در درب ضد حریق عایق حرارت بوده و جنس دستگیره‌ آنها نیز به گونه‌ای است که بتوان در حین آتش سوزی و در حرارت های بالای 100 درجه نیز بتوان از آن‌ها استفاده نمود.

 

جلوگیری از انتشار دود

یکی دیگر از اتفاقاتی که فرایند امداد در هنگام آتش سوزی را با مشکل مواجه می‌کند، انتشار دود در سراسر محیط بسته است. به همین منظور در طراحی و ساخت درب‌ اتوماتیک ضد حریق و حاشیه پانل‌های شیشه‌ای و در فاصله شیشه و فریم آلومینیومی از عایق‌هایی استفاده می‌شود که از پخش دود و حتی بو در بقیه نقاط جلوگیری نماید. همچنین امکان هماهنگ سازی این درب‌ها با آزیر خطر نیز وجود دارد تا به صورت خودکار پس از فعال شدن آزیر خطر درب کامل بسته شود.

همچنین در هنگام آتش سوزی امکان باز و بسته کردن این درب‌های کشویی وجود دارد تا امکان خروج اضطراری را برای افراد فراهم نماید.

چه مکان‌هایی ملزم به استفاده از سیستم‌های اعلام حریق هستند؟

بر اساس دستورالعمل سازمان نظام مهندسی استفاده از سیستم‌های اعلام حریق در ساختمان‌هایی یکی از دو شرط زیر را داشته باشند الزامی است:

  • ساختمان‌هایی با 5 سقف و بیشتر از آن
  • ساختمان‌های مسکونی با حداقل 11 واحد

علاوه بر این با توجه به آسایش و راحتی و در کنار آن امنیتی که توسط درب های اتوماتیک شیشه ای ضد حریق تامین می‌شود استفاده از این درب‌ها خصوصا برای مراکز تجاری، انبارهای کالاهای اشتعال پذیر، بیمارستانها و … توصیه می شود.  همچنین امکان همگام سازی این دربها با سیستم اعلام حریق نیز وجود دارد. به گونه ای که با فعال شدن سیستم اعلام حریق فرمان بسته شدن به مرکز کنترل درب اتوماتیک شیشه ای ضد حریق ارسال می شود و متناسب با تنظیمات درب به صورت کامل بسته شده یا شرایط خروج اضطراری را فراهم می‌سازد.

114 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.