دوربین مداربسته گردان

مسئله امنیت از دیرباز تا به حال مسئله‌ای مهم و اساسی در تمام جوامع بوده است. هر شخصی سعی دارد که ابتدا امنیت خود و خانواده‌اش و سپس امنیت کسب و کار خود را فراهم سازد. برای برقراری این امنیت راه‌کارهای بسیاری وجود دارد. یکی از معروف‌ترین راه‌های برقراری امنیت برای محل کار و کسب و کار خود استفاده از دوربین‌ مداربسته است. از کاربردی‌ترین انواع این دوربین‌ها می‌توان به دوربین مدار بسته گردان یا چرخشی و یا در اصطلاح PTZ اشاره کرد.

دوربین مدار بسته گردان:

این دوربین نام‌های متفاوتی دارد و با نام‌هایی مانند PTZ، Speed Dome، Fast Dome و… نیز شناخته می‌شود. مهم‌ترین قابلیت این نوع دوربین مداربسته، همانطور که از نام آن هم مشخص است، چرخش در جهات مختلف و همچنین قابلیت زوم کردن در یک جهت خاص است. این دوربین دارای یک قاب و بدنه قبه‌ای شکل است و یک پایه دارد که با توجه به شرایط محل نصب مناسب‌ترین نوع پایه نیز برای آن استفاده می‌شود.

کاربرد دوربین مداربسته گردان:

کاربرد و کارایی دوربین مداربسته گردان در میان مردم به اشتباه جا افتاده است و این مدل دوربین برای رصد یک محل در تمامی جهات مناسب نیست زیرا فقط تصویر یک جهت خاص در هر لحظه قابل رویت است. دوربین مداربسته گردان مناسب‌ترین گزینه برای رصد و نظارت محیط‌های وسیعی مانند سوله و انبار است، اما یک شرط بزرگ دارد و آن‌ هم وجود یک شخص اپراتور و ناظر است که در تمام مدت به وسیله کنترل کننده این دوربین منطقه را رصد کند، اما در صورت نبود شخص اپراتور می‌توان دوربین را طوری تنظیم کرد که فقط از یک زاویه خاص اقدام به فیلم‌برداری نماید و به عنوان یک دوربین مداربسته عادی و ساده ایفای نقش خواهد کرد.

کاربردی مهم و حیاتی به نام preset:

یک قابلیت مهم در این دوربین‌ها، امکان ایجاد preset مختلف برای دوربین است. Preset هم این اجازه را به شما می‌دهد که دوربین را طوری برنامه ریزی کرد که با زمان بندی‌های مشخص، محل‌های مشخص را تصویربرداری کند.

به مجموعه‌ای از این presetها sequence می‌گویند که پشت سر هم اجرا می‌شوند و در حقیقت برنامه حرکت دوربین است که توسط اپراتور طوری تنظیم شده است که در هر زمان تعیین شده از محل تعیین شده تصویر برداری کند.

زاویه تصویربرداری دوربین مداربسته گردان:

زاویه دید این دوربین‌ها بسته به محل نصب آن‌ها می‌تواند دیدی ۳۶۰ درجه و یا محدودتر داشته باشد. این دوربین‌ها با قابلیت چرخش مکانیکی و همچنین توانایی زوم با توجه به نوع لنز آن و قابلیت بزرگنمایی آن، می‌تواند زاویه دید متفاوتی در اختیار ما قرار دهد که اطلاعات بیشتر راجع‌به موتور گردان دوربین و لنز زوم دوربین را می‌توانید در دفترچه راهنمای دوربین نیز مشاهده کنید.

قابلیت دید در شب دوربین مداربسته گردان:

اکثر دوربین‌های مداربسته گردان دارای قابلیت فیلم‌برداری در شب را دارا هستند، اما نکته‌ای که در این مورد قابل توجه است محدودیت دید در شب نسبت به دید معمول دوربین در روز یا نور کافی می‌باشد و اگر تصویری مناسب و واضح در شب نیاز دارید، باید خودتان نور محیط را تامین کنید.

    پاسخ دهید

    ایمیل شما منتشر نخواهد شد، لطفا فیلد های ستاره دار را حتما پر کنید...*