دوربین مدار بسته ضد آب

[vc_row][vc_column][vc_column_text]امروزه تقریبا در تمامی اماکن عمومی دوربین مدار بسته وجود دارد و برای بالا بردن ضریب امنیتی استفاده از دوربین مدار بسته به امری ضروری تبدیل شده است.
اما این نوع دوربین که به دوربین outdoor هم شهرت دارد در مکان های باز نصب می‌شود. یکی از معضلات نصب این نوع دوربین در مکان های باز مواجه با مشکلات محیطی اعم از باران، برف، گرد و خاک و…. می‌باشد و داشتن معیارهایی از قبیل ضد آب بودن، مقاوم در برابر آب و خاک و ضد گرد و خاک بودن از جمله معیارهای مهمی است که یک دوربین مدار بسته باید داشته باشد.

مقاوم در برابر آب یا ضد آب بودن؟

اکثریت مردم میان دو اصطلاح مقاوم در برابر آب و ضد آب تفاوت چندانی قائل نیستند حال اینکه باید توجه داشت این دو اصطلاح در مورد دوربین های مدار بسته تفاوت زیادی هم در قیمت و هم در کاربرد دارد.
دوربین مقاوم در برابر آب را نمیتوان در آب غوطه ور کرد درحالی که دوربین ضد آب میتوان در آب قرار گیرد پس همانطور که گفته شد لازم است قبل از خرید دوربین مدار بسته به نوع مکان مورد نظر خود برای نصب دوربین و نیاز مصرفی خود توجه کرد.

 

دوربین مدار بسته ضد آب

انواع دوربین مدار بسته ضد آب

دوربین مدار بسته ضد آب انواعی دارد که میتوان به بولت و باکس اشاره کرد که در دو نوع آنالوگی و IP در بازار موجود هستند.
ضد آب بودن دوربین های مدار بسته بر اساس استاندارد های جهانی خاصی تعیین می‌شود. در دنیای کالای الکترونیک کالاهای بسیاری با ادعای ضد آب بودن به بازار عرضه می‌شود که به طور حتم نمی‌توان گفت همه آنها به صورت مطلق ضد آب هستند.

استاندارد اصلی ضد آب بودن

استاندارد اصلی برای تعیین ضد آب بودن یک کالا و میزان مقاومت آن دستگاه در برابر مایعات را با معیاری به نام IP می‌شناسند.

استاندارد ضد اب IP (Ingress Protection) :

درجه حفاظت عددی اصطلاحی است که با ظهور کالاهای دیجیتال و پیشرفته و تلاش برای نگه داری کالاها از آب و رطوبت بر سر زبان ها افتاده است.
این درجه از دو مشخصه عددی x و y تشکیل شده که در مقابل حروفIP قرار میگیرند.
مشخصه عددی اول میتواند اعدادی بین 0 الی 6 را قبول کند و نشان دهنده میزان نفوذ در برابر جامدات و یا همان گرد و غبار است و مشخصه عددی دوم با پذیرش اعدادی از 0 تا 8 میزان حفاظت در مقابل آب، مایعات و رطوبت را نشان می‌دهد.

مشخصه عددی اول:

x=0 :

قسمت‌های برقدار و یا متحرک داخل محفظه دستگاه هیچ گونه حفاظتی نشده‌اند و همچنین هیچگونه حفاظتی در برابر ورود اجسام خارجی به داخل دستگاه وجود ندارد.

x=1 :

در برابر تماس‌های اتفاقی یا غیر عمدی با قسمت‌های برق ‌دار یا متحرک، دستگاه حفاظت شده ولی عمداً و با اراده می‌توان به قسمت های برق‌دار و یا متحرک دستگاه دست زد و به طور خلاصه دستگاه در برابر ورود اشیاء با قطر بزرگتر از ۵۰ میلی‌متر حفاظت شده است.

x=2 :

قسمت‌های برق‌دار یا متحرک داخل دستگاه در برابر انگشت دست انسان محافظت شده و یا به عبارت دیگر دستگاه در برابر ورود اشیاء خارجی با قطر بزرگتر از ۱۲ میلی‌متر حفاظت شده است.

x=3 :

قسمت‌های برق‌دار یا متحرک داخل دستگاه در برابر ورود ابزار، سیم و هر شیء دیگر با قطر بیش از ۲.۵ میلیمتر حفاظت شده و به طور کلی اشیاء با قطر بیش از ۲.۵ میلی‌متر نمی‌توانند وارد دستگاه شوند.

x=4 :

قسمت‌های برق‌دار و یا متحرک داخل دستگاه در برابر ورود اجسام خارجی بیش از یک میلی‌متر محافظت شده است.

x=5 :

حفاظت کامل در برابر تماس با قسمت‌های برق دار یا متحرک دستگاه؛ منفذهای ورود گرد و غبار به داخل دستگاه، به طور کامل مسدود نشده ولی گرد و غباری که وارد دستگاه می‌شود باعث اختلال در سیستم داخلی و عملکرد دستگاه نمی‌گردد.

x=6 :

قسمت‌های برق‌دار و یا متحرک داخل دستگاه به طور کامل در برابر تماس‌های خارجی حفاظت شده و مطلقاً منفذی جهت ورود گرد و غبار به داخل دستگاه وجود ندارد.

مشخصه عددی دوم :

y=0:

دستگاه هیچ گونه حفاظتی در برابر آب ندارد.

y=1:

دستگاه در برابر قطرات متراکم شده که به طور قائم از بالا بر روی قاب آن می‌چکد محافظت شده است.

y=2:

دستگاه در برابر باران که به طور قائم یا با زاویه ۱۵ درجه نسبت به خط قائم به بدنه آن ببارد حفاظت شده است.

y=3:

دستگاه در برابر باران که به طور قائم یا با زاویه ۶۰ درجه نسبت به خط قائم به بدنه آن ببارد حفاظت شده است.

y=4:

دستگاه در برابر پاشش آب در هر جهت به بدنه آن حفاظت شده است.

y=5:

دستگاه در برابر پاشش آب با فشار از هر جهت به بدنه آن در شرایط معین حفاظت شده و خطر جدی برای دستگاه ندارد.

y=6:

دستگاه در برابر موقعیت خاص، عرشه کشتی و دریا (شرایط رطوبتی بالا) یا پاشش آب با فشار بسیار زیاد حفاظت شده و در این شرایط آب وارد دستگاه نمی‌شود.

y=7:

دستگاه در برابر غوطه‌ور شدن در عمق پانزده سانتیمتری الی یک متری تا مدت زمان سی دقیقه حفاظت شده، وقتی دستگاه با شرایط ذکر شده در داخل آب غوطه‌ور باشد در فشار معین مایع و زمان عنوان شده، آب وارد دستگاه نمی‌شود.

y=8:

دستگاه در برابر غوطه‌ور شدن در آب در زمان نامحدود حفاظت شده، وقتی دستگاه در عمق معین از آب قرار می‌گیرد برای زمان نامحدود آب وارد دستگاه نمی‌شود.

نتیجه:

همانطور که گفته شد دوربین مدار بسته ضد آب برای حفاظت از خانه و محل کار بسیار مناسب و ضروری است. این نوع دوربین برای افرادی که در شرایط مرطوب و پر باران آب و هوایی زندگی می‌کنند بسیار مناسب است.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

98 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.