دوربین مدار بسته ضد انفجار چیست؟

دوربین مدار بسته جز مهم ترین ابزار برای برقراری امنیت به شمار می‌آید. انواع مختلفی از دوریین مدار بسته وجود دارد که یکی از مهم ترین آن‌ها، دوربین مدار بسته ضد انفجار است. در بسیاری از مناطق به دلیل شرایط ویژه آن مناطق باید از انواع خاص دوربین مدار بسته استفاده شود. اماکن نظامی ‌و انبارهایی که مواد قابل اشتعال نگه داری می‌کنند جز مناطقی است که امکان انفجار در این مناطق بیشتر است پس باید از نوعی از دوربین مدار بسته استفاده شود که در مقابل انفجار مقاومت کند.

دوربین مدار بسته ضد انفجار

در محیط‌های کاری خطرناک، دوربین‌های مدار بسته ضد انفجار گزینه مناسبی به حساب می‌آیند. از این نوع دوربین می‌توان در مناطقی مانند پادگان‌ها، اماکن نظامی ‌و دیگر مکان‌هایی که امکان انفجار وجود دارد استفاده کرد. طراحی و ساخت دوربین مدار بسته ضد انفجار به این صورت است که در هنگام وقوع انفجار سالم می‌مانند و تصویرشان از دست نمی‌رود.

 

نحوه عملکرد

در هنگام روشن شدن دستگاه‌های برقی، همواره جرقه بسیار کوچکی تولید می‌شوند. به عنوان مثال کلید برق خانگی در هنگام روشن شدن، جرقه کوچک و قابل رویتی را منتشر می‌کند. در فضاهای کوچک مثل خانه این جرقه‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کنند ولی هنگامی ‌که این جرقه‌ها در محیطی که مواد اشتعال زا و حساس به مقدار زیاد وجود دارد، باعث انفجار می‌شود. این گونه مواد در مشاغل زیادی وجود دارد، مثل تانکر نفت و گاز، مواد شیمیایی، مکان سوخت گیری و ….. . در واقع می‌توان گفت دوربین مدار بسته ضد انفجار پیش از انکه در برابر انفجار مقاوم باشد از وقوع آن جلوگیری می‌کند.

استانداردهای لازم

این نوع دوربین باید دارای استانداردهایی همچون، ATEX یا IECE باشد.

ویژگی‌ها

قابل اعتماد و مستحکم:

دوربین‌ها ضد انفجار با محفظه بسیار قدرتمندی تجهیز شده اند. حتی در محیط‍‌های کاری خطرناک و شرایط بد نیز میتوان همیشه به این اماکن نظارت داشت.

سیستم یکپارچه برای نظارت

این نوع دوربین مدار بسته مانند انواع دیگر دوربین‌های مدار بسته به راحتی از طریق موبایل، تبلت و …. مانیتورینگ از راه دور می‌شوند.

این ویژگی این امکان را می‌دهد که در هر جا و به طور مداوم فعالیت‌های محل کار خود را نظارت کنید.

 

وضوح تصویر بالا

دوربین مداربسته ضد انفجار دارای ویژگی‌هایی مثل وضوح عالی، تشخیص رنگ‌ها، فوکوس اتوماتیک، ، زوم خوب و قابل قبول، حساسیت به روشنایی و کیفیت تصویر فوق العاده است. این نوع دوربین می‌تواند مسافت‌های طولانی را پوشش دهد و تصاویر با جزئیات ریادی را در نور کم ارائه دهد.

ویژگی هوشمند

یکی از بهترین ویژگی این دوربین مدار بسته، حسگرهای قوی موجود در این دوربین می‌باشد. این دوربین مجهز به حسگر تشخیص عبور از خط و تشخیص حرکت است. این ویژگی‌ها به دوربین مدار بسته کمک می‌کند تا رخدادهای مختلف در اطراف خود را تجزیه و تحلیل کنند و نسبت به هر کدام از اتفاقات واکنش نشان دهند.

تضمین ایمنی داده

ایمنی داده و ثبت تصاویر در هنگام آتش سوزی بسیار مهم می‌شوند به همین دلیل دوربین مدار بسته ضد انفجار در هنگام انفجار کارایی پیدا می‌کند. تصاویر ارسالی از این دوربین‌ها در هنگام انفجار به یافتن دقیق علت حادثه کمک می‌کند و تجزیه و تحلیل دقیق آن می‌تواند برای حل مسائل حقوقی نیز مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.