دوربین مدار بسته

دوربین مداربسته ابزاری نظارتی و حمایتی است که امکان نظارت بصری دقیق را در موقعیت های مختلف فراهم می آورد. پیشرفت تکنولوژی، هزینه پایین و امکانات و امتیازات فوق العاده، استفاده از دوربین های مدار بسته را در دنیای امروز صدچندان نموده است.

دوربین مدار بسته

در گذشته ای نه چندان دور این دوربین ها صرفا جنبه امنیتی داشته و تنها در مراکز امنیتی یا اقتصادی مهم مانند بانک یا طلا فروشی ها مورد استفاده قرار می گرفت. اما امروز استفاده از این دوربین ها همه گیر شده و حتی از این دوربین برای ضبط مسیرحرکت خودروها از زاویه دید پشت آیینه خودرو استفاده می شود.

دوربین مدار بسته یا cctv چیست؟

هر دوربینی را که بصورت ثابت در محلی نسب شده و تصاویر را ثبت شده را به نقطه یا نقاطی خاص ارسال می نماید دوربین مدار بسته می گویند.

کاربردهای دوربین مداربسته

باور عمومی در زمینه دوربین های مداربسته، استفاده از آن برای تامین امنیت و حفاظت از محیط می باشد ولی این دوربین های کارکردهای مختلفی در زمینه های صنعتی، پزشکی، کنترل ترافیک، آموزش، خانوادگی، ارتباطات ویدیویی و … دارد.

نکات قابل توجه پیش از خرید دوربین مداربسته

پیش از انتخاب و خرید دوربین مداربسته باید نیاز خودرا بصورت صحیح تعریف نموده و متناسب با آن و هزینه ای که می خواهید انجام دهید، نسبت به خرید اقدام نمایید. توجه داشته باشید که نوع بهره برداری شما از دوربین مداربسته تاثیر زیادی در انتخاب دوربین، حتی بیشتر از هزینه دارد.

تعداد دوربین های مورد نیاز، زوایای دید، فاصله دوربین ها، کیفیت تصویر و نوع ذخیره و انتشار فیلم ها از دیگر نکاتی است که پیش از انتخاب و خرید دوربین مدار بسته باید مشخص شوند.

دوربین مدار بسته , دوربین مداربسته دید در شب

انواع دوربین مداربسته

دوربین های مدار بسته براساس موضوعات مختلفی مانند شکل ظاهری، نوع اتصال، قابلیت دید در شب، قابلیت ضبط صدا، نوع دوربین، قابلیت چرخش (بالا به پایین یا چپ به راست)، قابلیت بزرگنمایی اپتیکال، نهان یا آشکار بودن و نوع سیگنال آنالوگ تقسیم می شوند که در ادامه به توضیح برخی از این موارد می پردازیم.

دوربین مداربسته دام (Dome):

دام (Dome) یعنی گنبد، که شایع ترین شکل ظاهری دوربین های مدار بسته می باشد و می توان انواع دوربین مداربسته را در این پوشش نصب و راه اندازی نمود.

دوربین مداربسته باکس (Box):

باکس (Box) یعنی جعبه، دوربین‌های باکس معمولاً مستطیلی شکل و از جنس پلاستیک یا فلز ساخته می شوند.

دوربین مداربسته بولت (Bullet):

بولت (Bullet) یعنی گلوله، دوربین‌های بولت دوربین‌هایی با بدنه استوانه‌ای شکل هستند که اکثرا از جنس فلز ساخته می شوند.

دوربین مداربسته اسپید دام (Speed dome):

دوربین هایی که قابلیت چرخش در جای خود را دارند را اسپید دام می گویند.

دوربین مداربسته نهان:

این نوع از دوربین مداربسته بسیار کوچک بوده و به آن دوربین سوزنی هم می گویند و معمولا به شکلی استفاده می شود که قابل شناسایی نباشد.

دوربین دید در شب:

این نوع از دوربین ها امکان ثبت تصاویر در محیط های با نور بسیار کم را دارا می باشند.

دوربین آنالوگ:

دوربین هایی که به صورت آنالوگ تصویر برداری نموده و وظیفه تبدیل تصاویر به فرمت قابل پخش (دیجیتال) برعهده دستگاه DVR می باشد.

دوربین دیجیتال:

دوربین هایی که خودشان تصاویر بصورت دیجیتال ثبت و ارسال می نمایند.

دوربین تحت شبکه:

دوربین هایی هستند که از بستر شبکه برای تامین برق و انتقال تصاویر استفاده می نمایند.

هزینه راه اندازی سیستم دوربین مداربسته

با توجه به نکاتی قابل توجه ارائه شده در قسمت قبل، هزینه راه اندازی دوربین مداربسته به عوامل مختلفی که در آن بخش ذکر شد بستگی دارد، ولی بصورت کلی هزینه خرید تجهیزات، پیاده سازی و پشتیبانی از دوربین های آنالوگ پایین تر و این هزینه ها برای دوربین های دیجیتال بالاتر می باشد. اما باید دقت نمود که کیفیت تصویر در این دو مدل بسیار متفاوت بوده و دوربین های آنالوگ کیفیت به مراتب بالاتر و امکانات بیشتری را ارائه می دهند.

اگر دوربین را برای موضوعات مهم مانند امنیت نیاز دارید، استفاده از دوربین های دیجیتال برای شما مناسب تر است. اما اگر صرفا برای وجود دوربین مداربسته و برداشت تصویری کلی از طریق آن می خواهید یک سیستم را راه اندازی نمایید، دوربین های آنالوگ کار شما راه می اندازند.

نصب دوربین های مداربسته

نصب دوربین های مداربسته آنالوگ بسیار ساده بوده و حتی خود شما هم با حداقل آشنایی برای متصل نمودن فیش ها و کابل ها به یکدیگر می توانید یک سیستم مدار بسته آنالوگ راه اندازی نمایید. البته توجه داشته باشید با این کار، فقط از امکانات پایه دوربین ها و سیستم ضبط تصویر خود می توانید استفاده نمایید. نصب دوربین های مداربسته دیجیتال پیچیده تر بوده، و برای نصب بهتر است از متخصصین این حوزه بهره بگیرید.

شما می‌توانید برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در مورد خرید دوربین مدار بسته با کارشناسان آتادور تماس بگیرید.

٠٩١٢١٠٢٨٨١٥ | ٠٩٣٥١٠٢٥٥٠٠ | ٠٢١٢٢٨٧١٨١٠

کارشناسان ما در انتخاب مناسب‌ترین نوع دوربین مدار بسته بر حسب بودجه مورد نظرتان شما را راهنمایی خواهند کرد.