راهبند ستونی یا بولارد چیست؟

بولارد

امروزه امنیت مهمترین اصل در همه جای جهان به حساب می‌آید و همه در تلاش هستند تا امنیت را برای محل زندگی خود فراهم کنند. یکی از مواردی که برای ایجاد امنیت از آن استفاده می شود راهبند و بولارد است.

راهبند

راه بند‌ها موانعی هستند که در خیابان ها به منظور کنترل ترافیک کنترل اعتراض خیابانی و …. به کار می‌رود.

راهبند یکی از مهمترین وسایل برای ایجاد امنیت است. اگر راهبند در ورودی معابر مهم و خاص نباشد هر وسیله نقلیه ای به راحتی می‌تواند تردد کند و مسائل امنیتی کمی با مشکل مواجه می شود.

راهبند ها بیشتر در مکان های نظامی ورودی شهرک ها مراکز صنعتی پالایگاه ها عوارصی ها فرودگاه ها پارکینگ ها مراکز خرید و ….. استفاده می شود.

انواع راهبند

راهبندها را بر حسب کاربرد به انواع مختلفی تقسیم می کنند:

راهبند میله ای، راهبند خودرو و راهبند ستونی از مهمترین انواع راهبند هستند.

بولارد

همانطور که گفته شد یکی از انواع راهبندها، راهبند ستونی یا بولارد است.

راهبند ستونی یا بولارد که به صورت استوانه ای شکل می باشد در داخل زمین قرار میگیرد و با فشار دادن دکمه ریموت از سطح زمین خارج می‌شوند.

اجزای بولارد

بولارد به طور کلی به 4 بخش : استوانه متحرک، سیستم محرک یا پیشران، مدار فرمان و محفظه قرارگیری تجهیزات تقسیم می شود.

جنس بولارد معمولا از نوع فولاد می باشد. نصب این نوع راهبند نسبت به بقیه راهبند ها دشوار تر است و برای نصب آن به یک حفره 1.5 تا 2 متری در زیر زمین نیاز داریم. استوانه سیلیندر و پمپ هیدرولیک درون یک محفظه قرار گرفته، کل مجموعه درون حفره قرار گرفته و اطراف آن توسط بتن پر می‌شود.

این نوع راهبند به دلیل برخورداری از استوانه‌ای از  جنس فولاد ضخیم مقاومت قابل ملاحظه ای در برابر ضربه داشته و بیشتر از این بولارد در مراکز نظامی و فعالیت های ضد شورشی، ضد تروریستی و سفارت خانه ها استفاده می‌شود. بولارد تا ضربه ای با انرژی 700 کیلو ژول را تحمل می کند که این مقدار انرژی برابر انرژی برخورد یک کامیون به وزن تقریبی 6 تن و با سرعت تقریبی 70 کیلومتر بر ساعت به بولارد است.

فرق بولارد با راهبند میله ای

راهبند های میله ای فقط نقش شماتیکی داشته و به افراد نشان می دهد که این مسیر بسته یا باز است

این نوع راهبند مقاومت زیادی ندارند و با کمی سرعت از جانبخودرو سواری به راحتی شکسته می‌شود البته خودرو هم خسرت کوچکی می بیند.

اما راهبند ستونی یا بولارد به راحتی شکسته نمی شود و در مقابل خودرو سواری مقاوم است. در واقع زمانی که مسائل امنیتی برای ما مهم باشد می بایست از راهبند ستونی استفاده کنیم و در غیر این صورت راهبند میله ای هم برای آن مکان مناسب است.

انواع بولارد

این نوع راهبند بر اساس شرایط  و نحوه استفاده به انواع مختلفی تقسیم می‌شود.

سیستم محرک

 بر اساس سیستم محرکی راهبند ستونی به دو دسته الکترومکانیک و هیدرولیکی تقسیم می‌شود.

بولارد الکترومکانیک

در راهبند ستونی الکترومکانیک، نیروی لازم برای حرکت این نوع راهبند را یک موتور الکتیکی به استوانه متحرک منتقل می‌کند  این نوع بولارد سیکل کارکرد پایین تری نسبت به نوع هیدرولیک داشته و به لحاظ میزان تردد در ساعت مقیاس کمتری نسبت به راهبند های هیدرولیکی دارد، هزینه تعمیر و نگهداری آنها بالاست و عمر کمی نسبت به بولارد هیدرولیکی دارد، به همین علت امروزه بیشتر از بولارد هیدرولیکی استفاده می‌شود.

بولارد الکتروهیدرولیکی

در مدل هیدرولیکی نیروی حاصل نیروی لازمه برای حرکت استوانه توسط فشار روغن موجود در قسمت زیرین بولارد ایجاد می‌شود.

در بولارد هیدرولیکی مجموعه محفظه روغن و موتور و پمپ هیدرولیک در فضای داخل استوانه متحرک قرار داده می شود. روغن خروجی پمپ با فشار بالا به یک سیلندر منتقل شده و با حرکت دادن پیستون داخل این سیلندر، حرکت خطی استوانه متحرک ایجاد می‌شود.

این نوع راهبند به دلیل تعداد تردد بالا ایمنی مناسب، عمر زیاد و هزینه تعمیرو نگهداری مناسب بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

مقاومت

این نوع راهبند را میتوان از نظر مقاومت در برابر برخورد به دو نوع معمولی و ضد تروریست تقسیم کرد.

بولاردهای ضد تروریستی از موتور متحرک قوی تر و فولاد ضخیم تری تشکیل شده اند و مقاومت بالاتری نسبت به راهبند ستونی معمولی دارند.

به طور کلی میتوان گفت این نوع راهبند معمولی برای متوقف کرد یک خودرو سواری به کار می‌رود در صورتی که از بولارد ضد تروریست برای مقابله با ماشین های سنگین استفاده می شود.

در راهبند ستونی معمولی استوانه متحرک ضخامتی در حدود 4 تا 5 میلی متر داشته و برابر خودرو های سواری با سرعت بین 60 تا 80 کیلومتر  مقاومت نشان می دهد اما راهبند ستونی ضد تروریست ضخامتی حدود 10 تا 12 میلی متر داشته و در برابر خودرو های سنگین مثل کامیون با سرعت تقریبا 70 کیلومتر بر ساعت مقاوم است.

101 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.