نکاتی درباره سیستم‌های نظارتی و امنیتی

همانطور که می‌دانید امنیت از مهمترین نیازهای ابتدایی بشر است. پس هر شخصی ابتدا سعی به برقراری آن برای خود سپس برای اطرافیانش دارد. نظارت اصلی‌ترین و اساسی‌ترین پیش زمینه برقراری امنیت است. سیستم‌های نظارتی راه حلی برای این موضوع است، پس با ما همراه شوید تا چند کلمه‌ای راجع به این دو مقوله مهم هم صحبت شویم.

نظارت:

اگر بخواهیم نظارت را ساده تعریف کنیم می‌توان آن را کنترل و رصد فعالیت‌ها، رفتارها،‌ رفت و آمدها و تحرکات برای رسیدن به یک هدف، یعنی مدیریت و ایجاد امنیت برای افراد،‌ دارایی‌ها و یا کسب و کار خود تعریف کرد.

ایجاد یک سیستم امنیتی:

یکی از معروف ترین و مهم ترین سیستم‌های امنیتی و نظارتی دوربین های مدار بسته است. سیستم‌های مدار بسته یا CCTV اغلب برای اهداف نظارتی و امنیتی نصب و راه اندازی می‌شوند و حوزه استفاده از آن‌ها گستره بسیار وسیعی دارد. از برقراری امنیت و جلوگیری از حوادث و بلایا گرفته تا ذخیره کردن زمان، دارایی و انرژی، خرید و فروش،‌ آموزش، بهداشت و پزشکی،‌ بحث‌های نظامی و ملی و بسیار مواد دیگر.

طراحی و ایجاد یک سیستم امنیتی به قدری که تصور می‌کنید مشکل نیست فقط نیاز به داشتن اطلاعاتی در زمینه‌های زیر دارد:

 1. درک هدف از طراحی این سیستم
 2. بررسی کامل و جامع محیطی که قرار است در آن از دوربین‌ها و سنسورهای امنیتی استفاده شود
 3. شناخت موقعیتی که قصد نصب سیستم‌های امنیتی را در آن دارید
 4. انتخاب بهترین دوربین، لنز و قطعات لازم برای سیستم‌های امنیتی
 5. طراحی و ایجاد یک پایگاه داده برای ذخیره اطلاعات

اهداف کلی طراحی یک سیستم امنیتی:

 • عدم وقوع یا کاهش جرم و جنایت:

در این مورد می‌توان علاوه بر جلوگیری از وقوع جرم و جنایت در شناسایی افراد و جنایتکاران به کمک نیروهای امنیتی و پلیس نیز بیاید.

 •  به منظور جلوگیری از وقوع حوادث:

برای مثال در مناطق حادثه خیز و یا مناطقی با ریسک بالا تصادفات به منظور فراهم کردن به موقع امداد و موارد اولیه لازم برای حادثه دیدگان وجود سیستم‌های امنیتی و نظارتی بسیار مفید و کارامد است.

 •  کاهش نیروهای حفاظتی:

با نصب سیستم‌های نظارتی و امنیتی می‌توان از تعداد نیروهای حفاظتی و امنیتی و نیروی انسانی کاست و با نصب دوربین و دیگر سیستم‌های امنیتی هم در هزینه‌ها صرفه جویی کرد و هم دقت و سرعت عمل را بالا برد.

 •  موارد استفاده جدید و به‌روز در بحث تکنولوژی:

امروزه این سیستم‌ها و دوربین‌ها فقط محدود به ایجاد امنیت و محافظت از خانه‌ها و محل کارها نیست. موارد استفاده از آن‌ها بسیار گسترده‌تر شده‌اند. برای مثال می‌توان به استفاده از آن‌ها در ویدئو کنفرانس‌ها و یا حتی خرید و فروش محصولات نیز اشاره کرد که این شکل از استفاده فاصله‌ها را از بین برده است، گویا شما در یک جلسه حضور دارید و تبادل نظر می‌کنید و یا در یک فروشگاه هر جنسی که بخواهید انتخاب می‌کنید و آن‌ را خریداری می‌کنید.

طراحی این سیستم‌ها نیاز به یک سری نیازها و اصول اولیه دارد:

 1. محل قرارگیری مناسب برای نصب سیستم‌ها و فضای مناسب برای چرخش دوربین‌ها
 2. استفاده از لنزهای wide برای محل‌هایی با محیطی باز و گسترده
 3. برای تسلط کامل روی یک اتاق یا فضای بزرگ حتما از ۲ یا چند دوربین، یا دوربین‌های متحرک و لنزهایی با قابلیت زوم استفاده شود.

پس فراموش نکنید که اگر امنیت کسب و کار و خانوادتان برایتان اهمیت دارد حتما به تکنولوژی و سیستم‌های امنیت اطمینان پیدا کنید تا با هزینه کم جلوی خسارات بالای مالی و جانی را بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.