سیستم امنیتی ساختمان‌های تجاری

سیستم امنیتی چیست؟

سیستم امنیتی چیست؟ سیستم امنیتی ساختمان‌های تجاری شامل چه مواردی هستند و چه مزایایی دارند؟ لزوم استفاده از سیستم‌های تجاری چیست؟

می‌توان گفت که سیستم امنیتی به صورت ساده به دستگاه‌ها و سیستم‌های مرتبط به هم گفته می‌شوند که وظیفه تأمین امنیت افراد و اماکن مختلف را به عهده دارد. سیستم امنیتی در مکان‌های تجاری می‌تواند وسعت بسیار بیشتری در مقایسه با جاهای دیگر داشته باشد. سیستم‌های امنیتی می‌تواند شامل دو دسته سیستم‌های امنیت سنتی و سیستم‌های امنیتی هوشمند باشد. یک ساختمان تجاری در زمینه‌های مختلفی نیازمند به تأمین امنیت است که مهم‌ترین آن‌ها به صورت زیر هستند

  • تأمین امنیت محوطه پارکینگ ساختمان تجاری
  • تأمین امنیت محوطه‌های داخلی و خارجی مجتمع‌های تجاری
  • نظارت بر رفتار و عملکرد افراد در ساختمان خصوصاً قشر نوجوانان و جوانان
  • تأمین امنیت ساختمان از نظر سرقت
  • تأمین امنیت ساختمان از نظر حوادثی مانند آتش‌سوزی
  • کمک‌رسانی در شرایط اضطراری پزشکی و عکس‌العمل مناسب در اتفاقات جنایی

مجتمع‌های تجاری به صورت عادی لازم است که گروه‌های حراستی، پزشکی و امنیتی را در خود داشته باشند. گروه حراستی افرادی هستند که ورود و خروج افراد و کسبه را به داخل ساختمان بررسی می‌کنند و در طول زمان خدمات‌رسانی ساختمان مشغول گشت زنی در نقاط مختلف هستند. وجود گروه درمانی و پزشکی نیز از الزامات ساختمان‌های تجاری (خصوصاً مجتمع‌های بزرگ) هستند تا در صورت بروز هرگونه حوادث پیش‌بینی نشده به افراد آسیب دیده مختلف کمک‌رسانی کنند و سلامت مراجعین در شرایط مختلف به خطر نیفتد. تیم امنیتی در واقع مسئولیت دخالت مستقیم و بررسی اتفاقات و درگیری‌های احتمالی را دارد. گروه امنیتی افرادی هستند که نسبت به گروه حراست حرفه‌ای‌تر هستند و فقط در موارد لزوم وارد محوطه مجتمع می‌شوند.

 

سیستم امنیتی

امنیت ساختمان‌های تجاری

همان‌طور که گفته شد تأمین امنیت ساختمان‌های تجاری از چندین بخش مختلف تشکیل شده است که پارکینگ، محوطه داخلی و خارجی ساختمان، افراد خاص، آتش‌سوزی‌ها و دیگر موارد از مهم­ترین آن­ها به شمار می­روند.

پارکینگ

معمولاً پارکینگ مجتمع‌های بزرگ جایی است که اتفاقات مختلفی مانند سرقت، تصادف، تجاوز و درگیری در آن رخ می‌دهد. زمانی که پرسنل حراستی و امنیتی یک ساختمان تجاری به تأمین امنیت پارکینگ توجهی نداشته باشند، بستر مناسبی برای سارقان و دیگر افراد قانون شکن و ناهنجار فراهم می‌شود تا به اهداف خود برسند. ساختمان‌های تجاری بزرگ لازم است که یک تیم حراستی ویژه برای پارکینگ‌های خود داشته باشند و به انواع سیستم‌های هوشمند مانند دوربین‌های مداربسته، دید در شب و سنسورهای آتش‌سوزی مجهز باشند و حتی پرسنل آن نیز در صورت لزوم مجوز حمل سلاح‌های سرد مانند باتوم و همچنین دستبند را داشته باشند.

محوطه داخلی و خارجی ساختمان

هر چقدر که ساختمان‌های تجاری مساحت بیشتری داشته باشند و کاسبان بیشتری در آن مشغول خدمات‌رسانی باشند، تعداد افراد بیشتری به آن مراجعه خواهند کرد و هر چقدر رفت و آمد افراد بیشتر باشد نیز امکان رخ دادن اتفاقاتی نظیر درگیری، سرقت و مزاحمت بیشتر می‌شود بنابراین تیم امنیتی محوطه‌ها باید به صورت مداوم در محل حضور داشته باشند و همه افراد را زیر نظر بگیرند تا در صورت مشاهده رفتارهای خارج از چهارچوب قانون وارد عمل شوند. وجود سیستم‌های امنیتی هوشمند مانند دوربین‌های مداربسته در این مورد می‌تواند بسیار مؤثر باشد. خصوصاً زمانی که مجتمع تجاری فضای بزرگی را پوشش می‌دهد و تعداد افراد امنیتی کمی در اختیار دارد. وجود یک اتاق مرکزی که از طریق دوربین‌های امنیتی می‌تواند به تمامی قسمت‌های داخلی و خارجی ساختمان تسلط داشته باشد می‌تواند تضمین امنیت بالای یک ساختمان باشد

آتش‌سوزی

امروزه ساختمان‌های تجاری به گونه‌ای طراحی و ساخته می‌شوند که برای رفاه حال مراجعه کنندگان رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها و تهیه غذا حتماً در آن­ها گنجانده می‌شوند؛ بنابراین همیشه باید احتمال وقوع آتش‌سوزی در این مکان‌ها در نظر گرفته شود. در تمام قسمت‌های ساختمان وجود سنسورهای آتش‌سوزی و همچنین سیستم‌های اطفا حریق دستی (کپسول آتش نشانی) بسیار ضروری است و باید به صورت مستمر سلامت آن‌ها بررسی شود.

کنترل افراد خاص

افراد خاص را می‌توان به کودکان کار، نوجوانان و جوانان هنجارشکن و متکدی‌های نسبت داد؛ بنابراین تیم‌های امنیتی و حفاظتی موظف هستند که از ورود چنین افرادی به داخل ساختمان و مجتمع‌های تجاری جلوگیری کنند. این افراد می‌توانند نظم و روند فعالیت مجتمع‌ها را با اختلال روبه‌رو کنند و برای مراجعه‌کنندگان و مشتریان اصلی و حتی کسبه ساختمان ایجاد مزاحمت کنند.

به صورت کلی در یک ساختمان تجاری امکان هرگونه حادثه مانند آتش‌سوزی، شرایط پزشکی، گم شدن کودکان، تهدیدات امنیتی، سرقت، ورود افراد نامناسب به ساختمان، درگیری و تجاوز وجود دارد بنابراین باید تیم‌های حراستی، امنیتی و پزشکی و حتی تیم تاسیسات ساختمان همیشه آمادگی تقابل با انواع حوادث مختلف را در سریع‌ترین زمان ممکن داشته باشند.

 

سیستم امنیتی

استفاده از سیستم امنیتی سنتی و هوشمند به صورت هم‌زمان

برای تأمین امنیت ساختمان‌های تجاری قطعاً نمی‌توان فقط به شیوه سنتی اکتفا کرد و از تیم‌های امنیتی و حراستی توقع داشت که تمام جوانب امنیتی را زیر نظر بگیرند و مانع از بروز هرگونه اتفاقی شوند. با توجه به آنکه ساختمان‌های تجاری می‌توانند بسیار وسیع و گسترده باشند ممکن است نیروهای انسانی پاسخگوی کامل تأمین امنیت آن نباشند.

  • تمامی مراکز و مجتمع‌های تجاری که روزانه میزبان مراجعه‌کنندگان زیادی هستند لازم است که از سیستم‌های امنیت هوشمند استفاده کنند. دوربین‌های امنیتی قابلیت ثبت اتفاقات را به صورت دقیق و صریح دارند و نقش بسیار ویژه‌ای در کاهش سرقت‌ها، تجاوز، درگیری‌ها و دیگر اتفاقات انسانی خواهد داشت. برای آنکه دوربین‌های مداربسته بتوانند نقش خود را به خوبی ایفا کنند لازم است که کیفیت ضبط و ثبت مناسبی داشته باشند، قابلیت ثبت وقایع در شب را داشته باشند و قابلیت چرخش و زوم نیز داشته باشند. البته برای آنکه این سیستم­ها موثرتر عمل کنند لازم است که نکات و قواعد نصب آن به صورت کلی رعایت شود و توسط نصاب­های حرفه­ای نصب شوند.
  • سنسورهای آتش‌سوزی و اعلام حریق نیز از جمله مهم‌ترین سیستم‌های هوشمند تأمین امنیت ساختمان‌ها هستند. سیستم‌های هوشمند به دمای بالا و دود حساسیت نشان می‌دهند و به صورت خودکار اعلام حریق می‌کنند و افراد را از وجود آتش‌سوزی خبردار می‌کنند. سیستم­های دستی هم وجود دارند که در صورت بروز آتش سوزی توسط افراد فعال می­شوند و اعلام حریق می­کنند.
  • سیستم‌های اعلام سرقت نیز از دیگر سیستم‌های امنیتی ساختمان‌های تجاری هستند. این سیستم‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که در صورتی که قفل یا دربی شکسته شود و یا کسی وارد حریم مشخصی شود با ایجاد سر و صدا اعلام سرقت می‌کند.

98 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.