سیستم حضور و غیاب و انواع آن

حضور و غیاب دقیق کارکنان برای محاسبه حقوق آن‌ها یکی اصلی ترین کارهای حوزۀ مدیریتی است. در ابتدا ثبت حضور کارکنان در سازمان به صورت دستی انجام می‌شد، برای این کار دفاتر حضور و غیابی بود که باید فردی برای کنترل ساعاتی که کارکنان هنگام ورود و خروج ثبت می‌کنند، استخدام می‌شد. اما امروزه سیستم های هوشمند حضور و غیاب در مراکز اداری و کاری بسیار مورد توجه و استقبال قرار گرفته است که توسط دستگاه حضور و غیاب است. سیستم حضور و غیاب همانطور که از اسمش پیداست وسیله‌ای برای ثبت و کنترل ساعت ورود و خروج کارکنان است.

دستگاه حضور و غیاب , دستگاه ساعت زنی

دستگاه حضور و غیاب

نحوۀ عملکرد این سیستم به این صورت است که ابتدا یک آی دی با اثر انگشت،کارت هوشمند، اسکن چهره و … برای هر کارمند ایجاد می‌شود و هنگام ورود و خروج از طریق اسکن موارد ذکرشده توسط اسکنر زمان ثبت می‌شود به نرم افزار منتقل می‌یابد و مجموع ساعت‌های حضور را وارد فرمول پرداخت دستمزد می‌کند و حقوق شخص را محاسبه می‌کند. این دستگاه به یک کامپیوتر ادمین وصل می‌شود و دارای یک پایگاه داده است که داده‌های ورود و خروج در آن ذخیره می‌شود.

انواع دستگاه حضور و غیاب:

سیستم لمسی:

این دستگاه رایج‌ترین نوع سیستم‌های حضور و غیاب است و از طریق اسکن اثر انگشت زمان را ثبت می‌کند و این سیستم در دو نوع خازنی و نوری هستند.

دستگاه حضور و غیاب با تشخیص چهره:

این سیستم جدیدترین نوع از سیستم های ساعت زنی است و این دستگاه به حدی انعطاف دارد که مواردی مانند اصلاح صورت، تغییر مدل ریش، عینک و … تاثیری در احراز هویت فرد ندارد. سرعت این دستگاه نسبت به سیستم لمسی بالاتر است.

دستگاه حضور و غیاب , دستگاه ساعت زنی

دستگاه حضور و غیاب با کارت هوشمند:

اوایل به دلیل اینکه برنامه های کامپیوتری قدیمی‌تری بود و انعطاف کمتری داشت، برای کارهای پیچیده محدودیت بود اما امروزه دستگاه‌های ساعت زنی  کارتی نیز پیشرفت‌های زیادی کرده اند. این سیستم جزو اولین سیستم های حضور و غیاب است که چند نوع مختلف دارد که در ادامه نحوۀ ثبت اطلاعات ورود و خروج آن‌ها را شرح می‌دهیم:

  1. بارکدی: با کشیدن کارت به ریدر دستگاه اطلاعات شخص از طریق بارکد روی کارت توسط نرم افزار مخصوص سیستم پردازش و ثبت می‌شود.
  2. کارتی بدون تماس: از طریق گرفتن کارت تا فاصله 10 سانتی متری از دستگاه
  3. کارتی مغناطیسی: از طریق کشیدن کارت به کارتخوان دستگاه
  4. تگ بدون تماس: تگ یه قطعۀ کوچک که داخل آن یک مدار تعبیه شده و مانند جاسوییچی است و مانند کارتی بدون تماس با فاصله در مقابل دستگاه قرار داده می‌شود تفاوت آن با کارتی بالا بودن مقاومت تگ در برابر آسیب است

دستگاه انگشت زنی یا ثبت اثر انگشت

ثبت این سیستم به صورت دستی نیست و با اثر انگشت تمام داده های ورودی را به صورت الکترونیکی ثبت می‌کند و احتمال خطا را به شدت کاهش می‌دهد.

با این وجود این دستگاه از ورود افراد متفرقه جلوگیری می‌شود.

محاسبه حقوق کارمندان آسان‌تر و دقیق تر می‌شود. این دستگاه به دلیل دقت بالایی که دارد، با کنترل جزئیات ورود و خروج، تاخیر و ساعات اضافه کاری را دقیق محاسبه می‌کند.

صرفه جویی در زمان برای محاسبۀ ساعات حضور کارکنان

گرچه خرید این دستگاه هزینۀ نسبتا زیادی (با توجه به نوع سیستم انتخابی) در بر دارد اما صرفه جویی که در زمان محاسبات و جلوگیری از پرداخت‌های اضافی می‌شود.

104 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.