قیمت راهبند به چه عواملی بستگی دارد؟

امروزه با توجه به تعداد بالای وسایل نقلیه و افزایش عبور و مرورها لازم است که گاهی اوقات محدودیت‌هایی برای رفت و آمد وسایل نقلیه یا افراد مختلف در اماکن مختلف ایجاد شود تا مانع از آسایش و آرامش افراد نشوند. استفاده از راهبندها قدمتی به درازای تاریخ دارد و نمی‌توان تاریخ دقیقی برای آن متصور بود چرا که هر وسیله ای که توانایی جلوگیری از یک عبور و مرور ساده را داشته باشد می‌تواند حکم یک راهبند را داشته باشد. در ادامه به بررسی کامل راهبند، انواع آن و خرید و فروش و قیمت راهبند پرداخته می‌شود.

راهبند چیست؟

هرگونه ابزار یا وسیله ای که بتوان از آن برای کنترل عبور و مرور در ساختمان‌ها، ادارات، محیط‌های عمومی و … استفاده کرد به عنوان راهبند شناخته می‌شود. کنترل ترافیک، کنترل اعتراضات خیابانی، جلوگیری از سرقت ، افزایش امنیت، سهولت در رفت و آمدها و … از دیگر موارد استفاده راهبندها هستند. با توجه به استفاده‌های وسیع راهبند‌ها در محیط‌های مختلف این ابزارها در مدل‌ها و طرح‌های گوناگونی تولید و عرضه می‌شوند.

راهبند , خرید راهبند , قیمت راهبند

انواع راهبند‌ها

همانطور که گفته شد راهبندها کاربردهای مختلفی دارند و می‌توان به صورت کلی و عمومی ‌این ابزارها را به راهبندهای اهرمی، تلسکوپی، تاشو و ستونی تقسیم کرد.

 • راهبند اهرمی از دو قسمت تشکیل شده است که شامل یک قسمت ستونی که در داخل زمین نصب خواهد شد و یک اهرم که می‌تواند از یک تا 10 متر طول داشته باشد و به صورت افقی بر روی قسمت ستونی نصب می‌شود.
 • راهبند تلسکوپی به نوعی از راهبندهای اهرمی ‌گفته می‌شود که می‌توان قسمت افقی آن را مطابق با محیط مورد استفاده تغییر سایز داد و مانند یک تلسکوپ قسمت افقی آن کم یا زیاد خواهد شد
 • راهبند تاشو به نوعی از راهبندها گفته می‌شود که برای محیط‌هایی با ارتفاع مشخص استفاده می‌شوند. به عنوان مثال در پارکینگ‌های طبقاتی یا ورودی مجتمع‌های تجاری نمی‌توان از راهبندهای بازویی استفاده کرد به همین دلیل از راهبندهای تاشو استفاده کرد
 • راهبندهای ستونی که با نام بولارد نیز شناخته می‌شوند نوعی از راهبندها هستند که می‌توانند در هنگام لزوم داخل زمین فرو رفته و راه را برای عبور و مرور باز کنند. بولاردها معمولا برای مکان‌هایی با سیستم امنیتی قوی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع راهبند بر اساس سیستم موتور

همانطور که گفته شد هر وسیله ای که بتوان با استفاده از آن عبور و مرور را کنترل کرد و از رفت و آمد وسایل نقلیه جلوگیری کرد می‌تواند به عنوان راهبند شناخته شود. تقریبا همه ما شاهد راهبندهایی از نوع زنجیری، سیمانی، فلزی، پلاستیکی و … در سطوح مختلف شهر بوده ایم. تعدادی از راهنبدها به صورت مکانیکی عمل می‌کنند و لازم است که فردی آنها را باز و بسته یا جابجا کند اما امروزه بیشتر از راهبندهایی استفاده می‌شود که دارای موتور هستند. این راهبندها به دو دسته راهبندهای الکترومکانیک و الکتروهیدرولیک تقسیم می‌شوند.

 • راهبند الکترومکانیک دارای موتور، گیربکس و فنرهایی در درون بدنه است که می‌تواند بوم را بالا و پایین کند. این دستگاه‌ها در ولتاژ‌های مختلف در دسترس هستند که با توجه به محل استفاده تعیین می‌شوند.
 • راهبند الکترو هیدرولیکی به نوع دیگری از راهبندها گفته می‌شود که در ترددهای نامحدود استفاده می‌شود. این راهبندها تقریبا شبیه همان راهبندهای الکترومکانیک هستند با این تفاوت که برای بالا و پایین کردن بوم از روغن استفاده می‌کنند.

راهبند , خرید راهبند , قیمت راهبند

عوامل موثر در قیمت راهبند

مانند هر وسیله دیگری در خرید و فروش راهبندها هم عوامل و فاکتورهای مختلفی دخیل هستند که می‌توانند قیمت آن را کاهش یا افزایش دهند. راهبندها از جمله ابزارهای پرکاربرد جامعه امروز است که در مکان‌های مختلف عمومی‌ و خصوصی استفاده می‌شود برای خرید و فروش راهبند لازم است که به عوامل متعددی توجه شود که مهم ترین آنها شامل موارد زیر هستند:

 • نهاده‌های تولید راهبند که شامل موادی مانند فلزات، پلاستیک، لوازم الکترونیکی و … هستند و قیمت راهبند تاثیر مستقیمی از این عوامل خواهد گرفت
 • ارزش افزوده تولید که بیشتر برای راهبندهای تولید کشورهای خارجه می‌تواند تاثیر گذار باشد که شرکت‌های تولید کننده به عنوان سود عملیاتی خود بر قیمت راهبند می‌افزایند
 • سود بازرگانی راهبند که توسط افراد تاجر و بازرگان اعمال می‌شود و زمانی که از کشورهای خارجی این ابزار را وارد می‌کنند مایل هستند که از تجارت خود سود مناسبی دریافت کنند.
 • هزینه‌های حمل و نقل خصوصا در مورد راهبندهای خارجی
 • میزان سود شرکت‌های داخلی و توزیع کننده که راهبندهای خارجی را به دست مصرف کننده می‌رسانند

راهبند , خرید راهبند , قیمت راهبند

قیمت خرید و فروش راهبند

همانطور که گفته شد عوامل مختلفی در قیمت گذاری راهبندها موثر هستند. علاوه بر موارد ذکر شده می‌توان به موارد دیگری از جمله کیفیت راهبند، مدت زمان گارانتی راهبند، شرکت و کشور تولید کننده، تعداد راهبند، خدمات پس از فروش، نصب راهبند، نوع راهبند (اهرمی، بولارد و…)، اندازه راهبند، نوع موتور راهبند و … اشاره کرد که در قیمت راهبند موثر هستند بنابراین نمی‌توان به صورت دقیق قیمت مقطوعی برای راهبندها عنوان کرد.  قیمت راهبندهای اتوماتیک می‌تواند از 5 تا 30 میلیون تومان قیمت گذاری شود در حالی که راهبندهای اهرمی ‌و انواع ساده تر آن با قیمت‌های بسیار کمتری نیز در بازار به فروش می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *