لرزش گیر دوربین مداربسته چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از سوالاتی که ما در مجموعه آتادور اغلب در مواجه با مشتریان کم تجربه مواجه هستیم این است که آنها برای خرید لرزش گیر دوربین مداربسته به ما مراجعه می کنند و این در حالی است که بیشتر دوربین های مداربسته ای که در بازار وجود دارند تکنولوژی لرزش گیر دوربین مداربسته بر روی آنها وجود دارد.

اما این همه ی داستان ما با مشتریان کم تجربه نیست برخی از آنها حرف ما را قبول نمی کنند که قطعه ای به عنوان لرزش گیر دوربین مدار بسته وجود ندارد و همچنان به جستجوی خودشان در بازار برای تهیه قطعه ی فرضی لرزش گیر دوربین مداربسته ادامه می دهند.

این مواجهه هر روزه ما با کسانی که به دنبال لرزشگیر دوربین مدار بسته هستند ما را بر آن داشت تا در مقاله زیر از سایت آتادور به بررسی تکنولوژی لرزش گیر دوربین مدار بسته بپردازیم با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

لرزش گیر دوربین مداربسته لرزشگیر دوربین مداربسته جلوگیری از لرزش در دوربین مداربسته انواع لرزشگیر دوربین مداربسته

لرزش گیر دوربین مدار بسته چیست ؟

اگر فروشنده ای به شما اعلام کرد که فلان مدل از دوربین مداربسته مجهز به لرزش گیر دوربین مداربسته است به دنبال قطعه ای جداگانه در بسته بندی دوربین نباشید. این امکان یک ویژگی دیجیتال است که طراحان و تولید کنندگان دوربین با برنامه نویسی اختصاصی بر روی محصولات قرار می دهند. این ویژگی که DIS نام دارد مخفف Digital image stabilization است.

در مکان هایی که شرایط محیطی و جوی نظیر باد دائما دوربین های نظارتی را حرکت می دهند یا حرکت عمدی دوربین وجود دارد که به تبع آن سبب لرزش تصویر و از دست رفتن آن می شود این آپشن به کمک می آید تا ارتعاشات تصویر را کم کرده و تا حدودی تصویر شفاف و واضح را در اختیار کاربر قرار دهد.

راه حل های لرزش گیر دوربین مداربسته برای تثبیت تصویر چیست ؟

برای تثبیت تصویر در دوربین مداربسته دو راه حل وجود دارد : یکی استفاده از سیستم های لرزشگیر تصویر الکترونیکی تحت عنوان EIS (Electronic Image Stabilization) است و دیگری لرزشگیر نوری OIS است . بیشتر تولید کنندگان دوربین های مداربسته موجود در بازار تمایل دارند از تکنولوژی EIS استفاده نمایند زیرا یک روش قابل اعتماد نسبت به هزینه انجام شده می باشد و با حرکت و لرزش دوربین به خوبی مقابله می کند.

تفاوت لرزش گیر OIS و EIS در چیست ؟

لرزش گیر دوربین مدار بسته EIS نوعی راه حل دیجیتالی است که بر اساس تجزیه و تحلیل تصاویر دوربین هنگام لرزش و حرکت عمل می کند و به عنوان یک راه حل واکنش پذیر و نه به عنوان پیشگیرانه عمل می کند.

عملکرد لرزش گیر دوربین مداربسته OIS کاملا با سیستم EIS  متفاوت است به دلیل آنکه این دوربین ها با استفاده از اجزای داخلی با لرزش و حرکات دوربین مقابله می کند . این دوربین ها به واسطه سنسور های حرکتی که در داخل شان وجود دارد بطور خودکار موقعیت لنز و در برخی موارد حسگر نور را تغییر می دهند و با این اقدام همواره تضمین می کنند که نور حتما با لنز برخورد کند.

OIS یک شکل موثری از تثبیت تصاویر می باشد اما EIS به شکل گسترده تری مورد استفاده قرار می گیرد چون ارزان تر و آسان تر است .

لرزش گیر دوربین مداربسته لرزشگیر دوربین مداربسته جلوگیری از لرزش در دوربین مداربسته انواع لرزشگیر دوربین مداربسته

دوربین مداربسته لرزشگیر در کجاها مورد استفاده قرار می گیرد؟

از آن جایی که روز به روز با پیشرفت تکتولوژی دوربین های مداربسته کوچکی وارد بازار می شود وجود لرزش گیر دوربین مدار بسته بیش از پیش اهمیت پیدا می کند زیرا پایه های دوربین مداربسته توانایی جلوگیری از حرکت دوربین هایی که در محیط خارجی و در معرض باد و حرکت های شدید قرار دارند را ندارند و همین موضوع سبب می شود تصاویری تار تولید شود که امکان تشخیص چهره یا پلاک را از ما سلب می کند.

لرزشگر دوربین علاوه بر ارائه تصویر کیفیت بالا به ما امکان زوم کردن و وضوح بالاتر تصویر را می دهد و سبب می شوند تصویری با وضوح بالا به بیینده منتقل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.