مانیتورینگ دوربین مدار بسته

مسلما هر مکانی که با دوربین‌های مداربسته تحت نظارت و کنترل است به یک مرکز اصلی نیاز دارد تا تصاویر ضبط شده و مخابره شده را ذخیره و نشان دهد. تمام وسایل و ادواتی که به وسیله آن به کنترل و مدیریت تصاویر می‌پردازند، مانیتورینگ دوربین مدار بسته گویند.

اتاق مانیتورینگ

اتاقی که تمامی تجهیزات مربوط به رویت و مدیریت تصاویر مخابره شده از سمت دوربین‌ مداربسته در خود جای داده است، اتاق مانیتورینگ نام دارد. احتمالا این اتاق‌ها را در مراکز و سازمان‌های بزرگ، هتل‌ها، بیمارستان‌ها و… دیده باشید که در آن تعداد زیادی مانیتور و نمایشگر وجود دارد. توصیه می‌شود که از بهترین و به روزترین تجهیزات در اتاق مانیتورینگ استفاده شود تا بهترین نتیجه از این نظارت و مدیریت حاصل شود.

یک مثال ساده برای شما بیان می‌کنیم تا میزان اهمیت اتاق مانیتورینگ ملموس‌تر شود. فرض کنید محلی با ۱۲۸ دوربین مداربسته تحت نظارت و مدیریت است. تصاویر مخابره شده اغلب در دسته بندی‌های ۱۶ تایی یا ۳۲ تایی تقسیم بندی شده و بر روی یک نمایشگر نشان داده می‌شود. اگر قصد داشته باشید تا نمایشگر را به دسته ۳۲ تایی تقسیم کنید به ۴ نمایشگر نیاز دارید و حداقل به ۲ نفر اپراتور نیاز دارید تا تصاویر را رصد و مدیریت کنند. اگر هر ۲ نمایشگر را یک اپراتور رصد کند در کل ۶۴ تصویر دوربین را تحت مدیریت خود قرار داده است. همچنین به غیر از ۴ نمایشگر ذکر شده، حداقل باید ۲ نمایشگر با ابعاد کوچکتر نیز باید موجود باشد که تصاویری که گنگ و مبهم است به صورت جدا بر روی آن‌ها نمایش داده شود تا در صورت بروز اشکالی در مانیتور‌های اصلی تصاویر را بر روی نمایشگر کوچک‌تر نشان داده شود.

همچنین در صورتی که از دوربین مدار بسته گردان استفاده می‌کنید، اپراتور این امکان را دارد که با استفاده از قابلیت گردان بودن دوربین و زوم آن نقطه مورد نظر خود را به صورت دقیق رصد کند.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در مورد اتاق مانیتورینگ وجود دارد، ابعاد آن است که باید  کاملا مناسب و اصولی بوده طوری که تمام ابزار، وسایل و تجهیزات داخل اتاق را به راحتی در خود جای دهد و حتی فضای مناسب برای تردد و رفت و آمد اپراتورها نیز فراهم باشد.

نمایشگرهای مناسب برای اتاق مانیتوریگ:

انتخاب یک نمایشگر مناسب به نوع دوربین‌ها، کیفیت و خروجی که از دوربین‌ها به سمت نمایشگرها می‌آید بستگی دارد. اکثر نمایشگرهای از خروجی‌های VGA و HDMI پشتیبانی می‌کنند، پس توصیه ما توجه به رزولوشن و کیفیتی است که از نمایشگرها می‌گیرید، زیرا حتما باید با خروجی که دوربین‌ها در اختیار قرار می‌دهند هم‌خوانی داشته باشد. زیرا دوربینی که به صورت 4K فیلم برداری می‌کند، نیاز به یک نمایشگر 4K دارد تا تصاویر را به همان وضوح برای اپراتورها نمایش دهد.

مزایای اتاق مانیتورینگ:

 • دریافت تصاویر و اطلاعات از چندین نقطه و نمایش آن‌ها در یک محل
 • قابلیت تعریف محدودیت دسترسی برای افراد مختلف
 • نظارت از یک به محل به تمام دوربین‌ها
 • امکان دسترسی به تمامی تصاویر، تنظیمات، کنترل دوربین‌ها و … به صورت یکجا

لوازم و تجهیزات مورد نیاز در اتاق مانیتورینگ:

 • نمایشگر، کامپیوتر و LCD های ساده
 • صندلی راحتی به تعداد لازم
 • لوازم مربوط به تهویه هوا و دمای محیط
 • سیستم روشنایی و نورپردازی مناسب
 • فضایی برای استراحت و خواب اپراتورها
 • تجهیزات ضبط تصاویر
 • یونیت‌های رک با اندازه‌های مناسب
 • موس و کیبورد‌های مخصوص کنترل دوربین‌های گردان و زوم‌دار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *