محاسبه پهنای باند دوربین مدار بسته

محاسبه پهنای باند دوربین می تواند در موارد مختلفی از جمله تعیین نوع کابل، نوع سوئیچ شبکه مورد استفاده و محاسبه پهنای باند ورودی و خروجی دستگاه NVR تحت شبکه تاثیر داشته باشد. از آنجا که پهنای باند می تواند به صورت مستقیم بر روی هزینه های موجود تاثیر گذار باشد، سرعت انتقال اطلاعات را تحت تاثیر قرار دهد و بر کیفیت تصاویر و فیلم ها تاثیر مستقیم داشته باشد، دانستن اهمیت پهنای باند دوربین مداربسته بسیار خواهد بود. در ادامه مطلب به نحوه محاسبه پهنای باند دوربین و همچنین نرم افزارهای لازم برای این کار پرداخته خواهد شد.

پهنای باند چیست؟

چنانچه بخواهیم یک تعریف ساده از پهنای باند داشته باشیم تا همه افراد بتوانند به خوبی آن را درک کنند می توانیم یک اتوبان را مثال بزنیم. هر چقدر تعداد لاین های اتوبان بیشتر باشد خودروهای بیشتری قادر به تردد هستند. برای انتقال اطلاعات نیز همین مثال صدق می کند و پهنای باند به ظرفیتی گفته می شود که برای انتقال اطلاعات از فرستنده به گیرنده به یک سیستم داده خواهد شد.

پهنای باند , نرم افزار پهنای باند

عوامل اصلی که در محاسبه پهنای باند دوربین موثرند چه عامل هایی هستند؟

اگرچه برای درک بیشتر مفهوم پهنای باند از مثال اتوبان و عبور ماشین ها استفاده شد اما به صورت کلی درک این مفهوم می تواند کمی دشوار و زمان بر باشد. به صورت کلی 6 عامل اصلی وجود دارند که در پهنای باند دوربین نقش ویژه ای دارند. این عوامل به شرح زیر هستند:

 • فشرده سازی تصویر در دوربین مدار بسته ip: هر کدام از فرمت های فشرده سازی دارای حجم های مختلفی هستند که می توانند میزان متفاوتی از پهنای باند را مصرف کنند. بهترین نوع فرمت فشرده سازی H265 است.
 • انواع کیفیت تصویر دوربین مدار بسته ip
 • پیچیدگی های تصویری در محیط نظارتی
 • رزولوشن و کیفیت دوربین مدار بسته ip: میزان رزولوشن نیز تناسب مستقیمی با پهنای باند دارد و هرچه رزولوشن دوربین بیشتر باشد پهنای باند بیشتری نیاز دارد
 • فریم ریت: نرخ فریم ریت یا تعداد فریم بر ثانیه نشان دهنده تعداد فریم های یک تصویر در یک ثانیه است. هر چقدر فیلم ضبط شده نرخ فریم بیشتری داشته باشد ظرفیت بیشتری خواهد داشت و برای انتقال به پهنای باند بیشتری نیاز دارد
 • تعداد دوربین ها و تعداد کلاینت: تعداد دوربین ها در مجموع پهنای باند اهمیت زیادی دارد و هر چقدر تعداد دوربین ها بیشتر شوند به پهنای باند بیشتری نیاز پیدا می شود
 • حالت ضبط: هر کدام از دوربین‌ ها دارای حالت ‌های مختلفی را برای ضبط تصویر هستند. هر حالت‌ ضبطی مقدار مشخصی از پهنای باند دوربین را مصرف می کند.
 • میزان ترافیک سوژه‌ ها: این عامل بیشتر به مکان نصب دوربین بستگی دارد و هر چقدر مدت زمان ضبط بیشتر باشد پهنای باند بیشتری نیاز خواهد بود.

چگونگی محاسبه پهنای باند دوربین مدار بسته

وجود خطاهای محاسباتی در تخمین پهنای باند دوربین ها می تواند طبیعی و متداول باشد. یکی از روش های نوین و رایج برای محاسبه و تخمین پهنای باند استفاده از ابزارهای محاسباتی آنلاین است که البته نمی توانند در دنیای واقعی کافی باشند. امتیاز بزرگی که ابزارهای محاسباتی دارند عملکرد بسیار ساده آنها است و فقط کافی است اطلاعات پایه ای مانند تعداد دوربین، رزولوشن، نرخ فریم و … در دسترس باشند و نتیجه آن به سرعت به دست می آید. البته ابزارهای محاسباتی نمی توانند شرایط گوناگون دوربین های نصب شده و مدل آنها را بیان کنند.

دانستن میزان پهنای باند مصرفی دوربین مداربسته، طراحی یک جدول پیچیدگی و دانست موارد کلیدی تنظیمات دوربین مانند فشرده سازی، AGC، تشخیص حرکت و… می توانند در محاسبه و تخمین بهتر پهنای باند دوربین توسط ابزارهای آنلاین کمک زیادی بکنند. با این موارد می توانید مفروضات محاسبه گرهای آنلاین را به سرعت شناسایی کنید. به عنوان مثال  اگر محاسبه گر سرعت 2 مگابایت بر ثانیه را ثبت کند اما دانسته های شما با توجه به دوربین و موقعیت نصب آن نشان از سرعت 4 مگابایتی بر ثانیه دارد.

پهنای باند , محاسبه پهنای باند دوربین مداربسته

پهنای باند دوربین تحت شرایط زیر به راحتی قابل محاسبه است:

با دانستن جریان بیت ریت ثابت CBR به همراه حالت ضبط بدون توقف، محاسبه به سادگی انجام خواهد شد زیرا دوربین ها در تمام زمان ها پیوسته با بیت ریت ثابتی به ضبط اطلاعات می پردازد. تعداد ثانیه های یک روز در بیت ریت می تواند پهنای باند دوربین را محاسبه کند.

برای مثال:

2 مگابیت بر ثانیه در 864000= 21 گیگابایت

این روش می تواند بسیار ساده و راحت باشد اما زمانی از CBR و حالت ضبط بدون توقف خبری نباشد کار مشکل خواهد شد زیرا معمولا از بیت ریت متغیر (VBR) استفاده می شود زیرا کیفیت همیشگی ویدیوهای ضبط شده را تضمین می کند. همچنین مدل دوربین نیز می تواند در اندازه گیری پهنای باند بسیار موثر باشد چرا که دوربین های مختلف می توانند بیت ریت های مختلفی را ایجاد کنند.

نرم افزارهای محاسبه پهنای باند دوربین

برای محاسبه پهنای باند دوربین می توان از نرم افزارهای مختلفی استفاده کرده که هر کدام می توانند ویژگی ها و مشخصات مختلفی داشته باشند. مهم ترین اپلیکیشن ها محاسباتی را می توان به شرح زیر عنوان کرد:

 • Supercircuits: این نرم افزار با استفاده از یک داده های ساده می تواند پهنای باند دوربین را محاسبه کند. البته همانطور که گفته شد بسیاری از نرم افزارها نمی توانند میزان فعالیت صحنه، صحنه های متغیر و … را به خوبی محاسبه نمی کنند.
 • Esacq: این نرم افزار قابلیت انتخاب بین مدل دوربین های شرکت های مختلف را دارد و اصلی ترین امتیاز آن بررسی مدل های مورد پشتیبانی است که می توانید مدل مورد نظر خود را انتخاب کنید.
 • Bandwidth Calculator: این اپلیکیشن می تواند پهنای باند دوربین در حالت های مختلف مانند main stream live view و sub-stream live view و … را محاسبه کند.

علاوه بر نرم افزارهای عنوان شده نرم افزارهای دیگری نیز وجود دارند که می توان با استفاده از آنها پهنای باند را محاسبه کرد. هر کدام از این اپلیکیشن ها به داده های ورودی مختلفی برای محاسبه نیاز دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *