مقایسه انواع دوربین مدار بسته

یکی از مهم‌ترین سیستم‌های امنیتی که امروزه در اکثر سازمان ها مورد استفاده قرار می گیرد دوربین مدار بسته یا cctv (مخفف عبارت circuit television camea Closed به معنی دوربین مداربسته تلویزیونی) است. از ویژگی‌های اصلی دوربین مدار بسته می‌توان به قابلیت ارسال تصاویر بر روی موبایل و کامپبوتر اشاره کرد.
دوربین های مداربسته را از نظر تکنولوژی می‌توان به دو دستۀ آنالوگ و دیجیتال تقسیم کرد که تکنولوژی دیجیتال خود شامل دو گروه می‌شود.

1. دوربین مدار بسته آنالوگ

دوربینی که دارای ساده ترین سیستم است که تکنولوژی تصویربرداری در این دوربین به صورت سیگنال آنالوگ بوده مهم‌ترین مزیت آن پایین بودن قیمت آن است.

2. دوربین مداربسته تحت شبکه

این دوربین از تکنولوژی دیجیتال پیروی می کند و دارای کیفیت تصویر بسیار بالایی است. به‌دلیل استفاده از بستر کابل شبکه در نصب دوربین مداربسته تحت شبکه به این نام مشهور هستند اما به آن دوربین IP نیز می‌گویند.

3. دوربین مدار بسته HD

تکنولوژی HD نوع تکمیل شدۀ دوربین های آنالوگ است که در بستر کابلی دوربین های آنالوگ نصب می شوند و در نهایت کیفیت بسیار مطلوب تری از دوربین های آنالوگ ارائه می‌دهند که انواع آن دوربین های مدار بسته با تکنولوژی AHD , HD TVI , HD SDI , HD CVI هستند.
اجزای تشکیل دهنده دوربین مداربسته
دوربین ها : فیلم برداری یا همان ورودی سیستم مداربسته هستند که اطلاعات را به صورت تصویر به این سیستم تحویل می دهند.
کابل : در نصب سیستم های مداربسته از کابل ها برای انتقال تصاویر استفاده می شود. کابل های CAT و فیبر نوری برای دوربین مداربسته IP و کابل های کواکسیال برای دوربین های آنالوگ و HD مورد استفاده قرار می‌گیرند.
دستگاه ضبط تصویر: همانطور که از اسمش پیداست وظیفۀ این دستگاه دریافت و ضبط تصاویر از دوربین های مداربسته است، این دستگاه ها در سیستم آنالوگ و HD به DVR معروفند و در سیستم های IP به NVR معروف هستند. بر روی این دستگاه‌ها تنظیمات زیادی از جمله نوع برنامه ریزی ضبط، بازپخش تصاویر ضبط شده، بکاپ گیری از تصاویر و … امکان پذیر است.
مانیتور : برای نمایش تصاویر گرفته شده از دوربین ها از مانیتور استفاده می شود که به آن مانیتورینگ میگویند. برای مانیتورینگ می توان از تلویزیون های خانگی، مانیتور های کامپیوتر LCD و LED استفاده نیز کرد.
منبع تغذیه : برای تامین برق دوربین های مداربسته و دستگاه ضبط تصویر از منابع تغذیه DC استفاده می شود. این منابع می توانند به صورت آداپتورهای جداگانه و یا یک پاور مرکزی با آمپر بالا (آمپر مورد نیاز برای دستگاه های مورد استفاده) باشند.
فیش ها و اتصالات : برای ارتباط بین دوربین های مداربسته و دستگاه ضبط تصویر و منابع تغذیه از فیش ها و اتصالات استفاده می شود.

تفاوت دوربین‌های مدار بسته از نظر تکنولوژی:
1. دوربین‌ مداربسته آنالوگ که در حقیقت نسل قدیم دوربین‌ مداربسته است، بیشتر مناسب کاربران غیرحرفه‌ای است. در مقابل، دوربین‌های مدار بسته دیجیتال، نسل جدید و حرفه‌ای‌تر سیستم مدار بسته است که در آن اطلاعات تصویر از طریق پروتکل‌ شبکه انتقال پیدا می‌کند.
2. دوربین مداربستۀ آنالوگ نسبت به دیجیتال ارزان‌تر است.
3. از اصلی ترین معایب دوربین‌ آنالوگ می‌توان به کیفیت پایین تصویربرداری آن اشاره کرد دوربین‌ آنالوگ بسیار محدود است و فقط قابلیت ضبط تصاویر را با روزولشن 0.5 مگاپیکسل دارد در حالی که در دوربین‌های دیجیتال کیفیت تصاویر تا 12 مگاپیکسل نیز می‌رسد.
4. تفاوت دیگر دوربین‌ مداربسته آنالوگ و دیجیتال انعطاف‌پذیری پس از نصب و اجراست. دوربین‌های آنالوگ انعطاف‌پذیری خیلی کمتری دارند، اما دوربین‌های دیجیتال قابلیت‌های بسیاری دارند و می‌توان تجهیزات، دوربین‌ها وکنترل‌کننده را به‌آسانی جابه‌جا کرد.
5. به‌واسطه‌ی تکنولوژی دیجیتال و با استفاده از فیبر نوری، دیگر محدودیتی برای کابل‌کشی نخواهید داشت و هزینه‌های کابل‌کشی به‌خصوص در محیط‌های بزرگ کاهش می‌یابد. همچنین قابلیت‌های نرم‌افزاری که فقط در دوربین‌های تحت شبکه وجود دارد، امکانات خارق‌العاده‌ای برای شما ایجاد خواهد کرد اما این مشکل همچنان در دوربین های آنالوگ قابل توجه است.

    پاسخ دهید

    ایمیل شما منتشر نخواهد شد، لطفا فیلد های ستاره دار را حتما پر کنید...*