موتور سنترال کرکره برقی

چنانچه میخواهید اطلاعات جامعی در مورد انواع موتورهای کرکره برقی، مزایای استفاده از آن ها و ویژگی هایی که دارند داشته باشید، توصیه می کنیم که مطلب زیر را مطالعه نمایید.

امروزه استفاده از کرکره برقی در میان مردم رواج بسیار زیادی پیدا کرده است و این درب های اتوماتیک بیشتر برای پارکینگ ها استفاده می شود و از نظر سازمان نظام مندسی که مرجع اصلی نظارت بر کیفیت ساخت و ساز ساختمان ها است استفاده از این درب ها را تایید کرده است. کرکره های برقی مزیت های مختلفی در مقایسه با درب های آهنی و چوبی دارند که مهم ترین آن ها عدم اشغال فضای بیش از حد پارکینگ ها، قیمت مناسب تر در مقایسه با سایر درب ها، تردد، چرخش و دور زدن راحت تر خودرو و افراد، امنیت بالا و … هستند. در گذشته درب های کرکره ای با استفاده از اهرم های مکانیکی و توسط نیروی بازو باز و بسته می شد که مشکلات زیادی را به همراه داشت اما امروزه از موتورهای برقی برای به تحرک در آوردن کرکره های استفاده می شود.

موتور سنترال , خرید موتور سنترال کرکره برقی

انواع موتورهای کرکره برقی

موتور کرکره برقی یکی از قطعات اصلی و اساسی این درب ها به شمار می روند که با استفاده از نیروی گشتاور دینامیک تیغه های کرکره برقی را حرکت می دهند و به طرف بالا یا پایین هدایت می کنند. به صورت کلی موتور کرکره برقی با توجه به فاکتورهایی مانند میزان وزن و اندازه ای که جابجا می کند به 3 دسته اصلی تقسیم می شوند که به شرح زیر هستند:

 1. موتور ساید کرکره برقی: موتور ساید از نظر قدرت رتبه اول را در میان موتورهای کرکره برقی دارد. این موتورها معمولا برای کرکره های با وزن بسیار زیاد استفاده می شوند که در ورودی های پر تردد نصب شده اند.
 2. موتور توبلار کرکره برقی: موتورهای توبلار معمولا در مغازه ها استفاده می شوند و به دلیل ظاهر ظریفی که دارند به یک استوانه شباهت دارند. این موتورها فضای بسیار کمی را اشغال می کنند و در هنگام نصب نیز باید دقت و توجه بالایی شود تا بتواند عملکرد مناسبی داشته باشد.
 3. موتور سنترال کرکره برقی : موتور سنترال یا موتور مرکزی نوع دیگری از موتورهای کرکره برقی هستند که برای کرکره های برقی با وزن و اندازه های متوسط استفاده می شوند. این موتور به واسطه آنکه در مرکز شفت کرکره قرار می گیرد به نام سنترال یا سانترال شناخته می شود. این موتور در مقایسه با دو موتور دیگر از سرعت بالایی برخوردار است.
 • موتور سنترال کرکره برقی برای اولین بار با هدف برقی کردن کرکره های سنتی ساخته شدند اما استقبال خوبی در بازارهای جهانی از آنها به عمل نیامد اگرچه برندها و شرکت های معتبری همچون زومر آلمان در تولید آنها فعالیت داشتند. این موتورها خیلی سریع جای خود را به موتورهای توبلار و ساید دادند اما همچنان در بسیاری از نقاط مختلف جهان مورد استفاده قرار می گیرند و البته طول عمر و عملکرد نسبتا خوبی نیز دارند.

موتور سنترال , خرید موتور سنترال کرکره برقی

ویژگی ها و مزایای موتور سنترال کرکره برقی

همانطور که گفته شد این موتور برای درب هایی با اندازه و میزان تردد متوسط به کار می رود و از نظر قدرت موتور متوسطی به شمار می رود. از جمله مهم ترین ویژگی ها و مشخصه های موتور سنترال کرکره برقی می تواند به موارد زیر اشاره کرد:

 • نصب این موتورها در مقایسه با موتورهای توبلار و موتورهای ساید راحت تر است
 • به راحتی می توان این موتورها را بر روی کرکره های قدیمی نصب کرد و آنها به کرکره اتوماتیک تبدیل کرد
 • با توجه به آنکه این موتور در وسط شفت کرکره قرار می گیرد تعادل نیروی مناسبی در مقایسه با موتورهای دیگر دارد
 • دارا بودن خلاص کن و عملکرد سریع و آسان در هنگام قطع شدن برق
 • حرکت روان و سریع کرکره
 • حرکت این موتور بسیار آسان است که دلیل آن هم قرارگیری در مرکز شفت اصلی کرکره برقی است
 • این موتورها در برندها و جنس های مختلفی تولید می شوند که متناسب با شرایط خود می توانند ار 150 تا 500 کیلوگرم را جابجا کنند.

معایب موتورهای مرکزی کرکره های برقی

همانطور که گفته شد استفاده از موتور سنترال کرکره برقی می تواند مزایا و کاربردهای مختلفی داشته باشد و در بسیاری از مکان ها به کار برود اما این موتورها می توانند ایرادات و معایبی نیز داشته باشند که مهم ترین آنها به شرح زیر هستند:

 • هرچند که نصب این موتورها در مقایسه با موتورهای دیگر می تواند ساده تر باشد اما اگر در نصب آن دقت کافی نشود می تواند خسارت هایی به دنبال داشته باشد.
 • در صورت نصب غیر اصولی ممکن است که موتور و فنر بر روی تیغه های کرکره برقی خط بیندازند
 • در صورتی که موتور کرکره برقی با مشکلی روبه رو شود و نیاز به تعمیر پیدا کند بر خلاف موتورهای توبلار و ساید باید کل کرکره برقی پایین آورده شود و سپس موتور باز شده و اقدام به تعیمر آن کرد. این کار هم مهارت زیادی لازم دارد و هم می تواند هزینه های تعمیرات را بیشتر کند
 • برخلاف موتورهای توبلار و ساید، موتور سنترال کرکره برقی از تنوع بالایی برخوردار نیست و معمولا در توان های 180 تا 420 کیلوگرم تولید می شوند.

قیمت موتور سنترال کرکره برقی

برای خرید موتور سنترال کرکره برقی لازم است که به فاکتورهای مختلفی توجه شود و نمی توان به صورت دقیق قیمت مشخصی برای آن تعیین کرد. از مهترین فاکتورهایی که در خرید و فروش موتور سنترال کرکره برقی موثر است می توان به برند و شرکت سازنده موتور کرکره برقی ، کیفیت و جنس موتور ، قدرت و توان موتور کرکره برقی، میزان گارانتی، برق اضطراری یا UPS، … اشاره کرد که هرکدام می توانند تاثر مستقیم در قیمت موتور سنترال داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *