میکروسوئیچ درب اتوماتیک

حتما شما هم در هنگام کار کردن با ماکروویو متوجه شده اید که با باز کردن درب ماکروویو، جریان در این دستگاه متوقف می‌شود. احتمالا این سوال برای شما پیش آمده که دلیل این اتفاق چیست؟ چرا با باز کردن درب ماکروویو جریان در آن متوقف می‌شود؟ برای پاسخ به این سوال باید با میکروسوئیچ و نحوه کارکرد آن آشنا شویم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا با میکروسوئیچ و کاربرد آن در صنایع مختلف به خصوص در درب‌های اتوماتیک بیشتر آشنا شویم.

میکروسوئیچ درب اتوماتیک , قیمت میکروسوئیچ درب اتوماتیکدرب اتوماتیک

از دیرباز تا به امروز از درب به عنوان مهم ترین وسیله برای برقراری امنیت محسوب می‌شده و ابتدایی ترین سازه‌ها در هر عصری نیز از درب استفاده می‌کردند. امروزه و با گسترش و پیشرفت علم در همه زمینه‌ها، درب‌های دستی و مکانیکی جای خود را به درب‌های اتوماتیک دادند و این درب‌ها به یکی از نیاز‌های اساسی هر ساختمانی تبدیل شده اند. تاکنون انواع مختلفی از درب اتوماتیک به بازار عرضه شده که از مهم ترین آن‌ها می‌توان به درب اتوماتیک شیشه ای، درب اتوماتیک پارکینگی، درب اتوماتیک ریلی و… اشاره کرد. هر کدام از درب‌های اتوماتیک بسته به نوع خود اجزای مختلفی دارند ولی در بسیاری از اجزا با هم مشترک هستند.

موتور، چشمی، برد الکتریکی، ریموت کنترل، قسمت مکانیکی و میکروسوییچ درب اتوماتیک از این دسته از اجزا هستند.میکروسوئیچ درب اتوماتیک , قیمت میکروسوئیچ درب اتوماتیک

میکروسوییچ

میکروسوئیچ نوعی کلید ساده است که برای قطع و وصل کردن جریان برق در یک مدار به کار برده می‌شود. تفاوت عمده میکروسوئیچ با کلید معمولی ساختار فنری آن است. میکروسوئیچ به گونه ای طراحی شده است که در هنگامی ‌که به آن فشار وارد شود؛ جریان قطع و یا وصل می‌شود و با رها شدن دکمه آن، وضعیت به حالت اولیه باز خواهد گشت. نخستین میکروسوئیچ‌ها در سال 1932 و توسط فردی به نام مک گل ابداع شد. در سال 1937 یک شرکت با عنوان تجاری میکروسوئیچ ایجاد شد. البته امروزه استفاده از میکروسوئیچ‌ها زیاد شده و اغلب شرکت‌ها اقدام به تولید این قطعه می‌پردازند.

میکروسوئیچ در صنایع مختلف کاربرد دارد که از مهم ترین آن‌ها می‌توان به عنوان اینترلاک در ماکروویو، آسانسور، دستگاه‌های سکه ای، دستگاه کپی و درب‌های اتوماتیک اشاره کرد.

میکروسوییچ درب اتوماتیک

همانطور که گفته شد، یکی از کاربردهای میکروسوئیچ، استفاده از آن در ساختار درب‌های اتوماتیک است. این قطعه با قطع و یا وصل کردن جریان در درب اتوماتیک، وضعیت فعلی درب را به مرکز کنترل اعلام می‌کند. باز یا بسته شدن میکروسویچ نیز توسط قسمت مکانیکی انجام می‌شود. از دیگر کاربردهای میکروسوئیچ در درب‌های اتوماتیک می‌توان به تنظیم کردن حد بالا و پایین کرکره برقی، تنظیم ارتفاع باز و بسته شدن درب و تنظیم زمان باز و بسته شدن درب اتوماتیک اشاره کرد.

میکروسوئیچ درب اتوماتیک , قیمت میکروسوئیچ درب اتوماتیک

انواع میکروسوییچ درب اتوماتیک

  • میکروسوئیچ 4 کنتاکته و پتاسیومتر دار
  • میکروسوئیچ شفت کنار دور شما هوک
  • میکروسوئیچ شفت روبروی لیبهر و پوتن‌های سری
  • میکروسوئیچ شفت رو به روی سایز کوچک گردان
  • میکروسوئیچ تناز و بوق
  • میکروسوئیچ شفت کنار دو جهت گردان

درب اتوماتیک چگونه نقطه باز و بسته شدن را تشخیص می دهد؟

تشخیص انتها و ابتدای باز یا بسته شدن درب ها توسط درب اتوماتیک به سه روش سنسور مگنت، سیستم انکودر و میکروسوئیچ انجام می شود.

در روش میکروسوئیچ روی هر جک میکروسوئیچی قرار دارد که دارای پلاتین است و زمانی که جک به انتهای باز و بسته شدن خود می رسدقطعه کاسکه ای بازو جک به پلاتین میکروسوئیچ برخورد می کند. این برخورد سبب می شود که فرکانسی برای تابلو کنترل مرکزی جک درب اتوماتیک ارسال شود و آن را متوجه کند که جک به انتهای باز یا بسته خود رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *