فرایند نحوه تشخیص دوربین پلاک خوان چگونه است؟

مقدمه

دوربین مدار بسته یکی از ابزار‌های برقراری امنیت به شمار می‌آید. دوربین‌های مدار بسته انواع مختلفی دارد که دوربین مداربسته پلاک خوان نیز از انواع آن است. دوربین مداربسته پلاک خوان بیشتر در موارد راهنمایی و رانندگی و برای ثبت پلاک‌های متخلفان قوانین مورد استفاده قرار می‌گیرد. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا نحوه تشخیص پلاک توسط دوربین پلاک خوان را با هم بررسی کنیم

دوربین مدار بسته پلاک خوان , دورین پلاک خوان , دوربین پلاکخوان , خرید دوربین پلاک خوان , نصب دوربین پلاک خوان , قیمت دوربین پلاک خوان

دوربین پلاک خوان

دوربین‌های پلاک خوان در دو مکان استفاده می‌شوند. یک دوربین مداربسته پلاک خوان پلیس که یا بر روی سه پایه و یا بر روی خودرو‌های پلیس و یا در خیابان‌ها و جاده‌ها قرار داده می‌شود که به دوربین‌های ANPR معروف است و دومین مورد که در پارکینگ‌ها، پمپ بنزین‌ها و مراکز مهم شهری استفاده می‌شوند. مهم ترین مسئله در دوربین‌های مدار بسته پلاک خوان وضوح تصویر و میزان دقت در تشخیص اعداد و حروف است که به قرائت هر چه بهتر پلاک‌ها کمک می‌کند. در مواردی که نیاز به اطلاعات پلاک و ثبت پلاک در خودروهایی با سرعت بالا است باید از دوربین‌ها و نرم افزار‌هایی که با الگوریتم OCR  که مخفف عبارت Optical Character Recognition  است، استفاده کرد. نحوه کار این نوع دوربین به این صورت است که در خودروهایی با سرعت بالا این دوربین‌ها در کمتر از 1 ثانیه پانزده عکس متوالی می‌گیرند و نرم افزار عکسی را انتخاب می‌کنند که واضح تر باشد.

در مکان‌هایی مثل پارکینگ‌ها که بعد از خواندن پلاک توسط دوربین راهبند باز یا بسته می‌شود می‌توان اپراتور را به صورت کامل حذف کرد. به این صورت که دوربین را بر روی راهبند نصب می‌کنند و به صورت اتوماتیک پلاک توسط دوربین خوانده می‌شود و راهبند باز می‌شود.

PPF

Pixel Per Foot به معنای تعداد پیکسل در هر فوت عرض است. در یک تصویر اجسام با اندازه‌های متفاوت در فاصله‌های متفاوت از دوربین وجود دارند و از آنجایی که نمی‌توانیم فرمولی را با توجه به فاصله برای تشخیص صورت استفاده کنیم باید با استفاده از PPF این کار را بکنیم. در دوربینی با رزولوشن ثابت هر مقدار که پلاک به دوربین نزدیک تر شود PPF  آن بالاتر می‌رود. به همین نسبت هر مقدار زاویه دید دوربین کمتر شود PPF  بیشتر می‌شود.

دوربین مدار بسته پلاک خوان , دورین پلاک خوان , دوربین پلاکخوان , خرید دوربین پلاک خوان , نصب دوربین پلاک خوان , قیمت دوربین پلاک خوان

چند PPF برای خواندن پلاک لازم است؟

به صورت استاندارد برای تشخیص پلاک خودرو شما به تصویری با 40 PPF  نیاز دارید. اندازه پلاک استاندارد خودرو 1.7 فوت است و این به معنای این است که عرض پلاک خودرو باید حداقل 68 پیکسل داشته باشد. به طور کلی هر مقدار که PPF  بیشتر شود وضوح تصویر بیشتر می‌شود.

چه عوامل دیگری در برد تشخیص چهره دخیل است؟

زاویه دید:

نکاتی که بالا گفته شد در صورتی درست و قابل اعتماد است که دوربین مداربسته پلاک خوان هم ارتفاع با پلاک خودرو و به صورت مستقیم از آن تصویر گرفته شود. در صورت تغییر این زاویه دید امکان تشخیص چهره و پلاک کاهش می‌یابد.

نور:

داشتن نور خوب و ضد نور نشدن تصویر برای تصویر واضح گرفتن از پلاک بسیار مهم است. حالت ایده ال نور این است که منبع نور را پشت دوربین و رو به پلاک قرار داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *