نحوه کارکرد بولارد

بولارد چیست، نحوه کارکرد بولارد به چه شکلی است؟ انواع بولاردها و قیمت های آن به چه صورتی هستند؟ در برای داشتن اطلاعات بیشتر مطلب زیر را مطالعه کنید.

یکی از مهم ترین مباحث در محیط ها و اماکن خاص، تأمین امنیت است که امروزه به انواع شیوه های مختلف به آن پرداخته می شود یکی از پر مصرف ترین ابزارهای امنیتی در این گونه جاها بولاردها هستند که معابر ورودی را در برابر ترددهای غیر مجاز محافظت می کنند.

بولارد چیست؟

 بولارد یکی از انواع راه بندهای مختلف است. راه بندها معمولاً به راه بندهای میله ای، ستونی و زنجیری تقسیم می شود که بولارد به نوع ستونی آن گفته می شود که وظیفه محافظت از محیط خاصی را بر عهده درد و از ورود وسایل نقلیه جلوگیری می کند. بولاردها معمولاً در محیط هایی که نیازمند امنیت بالا هستند مانند مراکز دولتی، سفارت خانه ها، هتل ها، مراکز نظامی و دانشگاه ها استفاده می شوند.

 بولارد یا راه‌بند ستونی دارای اجزای مختلفی است. استوانه متحرک، سیستم پیشران، مدار فرمان و محفظه تجهیزات، اصلی ترین قسمت های آن به شمار می روند. قطعات و امکانات مکانیکی بولارد درون فضای خالی استوانه و در بخش پیشرانه قرار دارند که در درون زمین قرار می گیرد.

بولارد
بولارد


انواع بولاردها

این نوع از راهبندها خود به دو دسته معمولی و حرفه ای (ضد تروریست) تقسیم می شوند. در مدل معمولی آن استوانه متحرک ضخامتی در حدود 4 تا 5 میلی متر دارد و می تواند در برابر عبور و تجاوز خودروهای سبکی که سرعتی در حدود 60 تا 70 کیلومتر بر ساعت دارند مقاومت کند؛ اما استوانه متحرک در نوع حرفه ای بولارد، ضخامتی در حدود 10 تا 12 میلی متری دارد که می تواند در برابر ماشین های سنگینی که با سرعت 60 تا 70 کیلومتر بر ساعت قصد تجاوز به حریم محافظ شده را دارند مقاومت می کند.

 

روش کار بولارد:

تقسیم بندی بولاردها از نظر شیوه عملکرد متفاوت است و به دو نوع هیدرولیک و الکترومکانیک تقسیم می شوند. در هر دو نوع باید بر اساس نوع آن و نحوه عملکرد از فندانسیون و بتنی با کیفیت مناسب استفاده کرد تا بتوان انتظار عملکرد مناسبی از آن داشت. در صورتی که از فندانسیون و بتن مناسب برای بولاردها استفاده نشود، میزان مقاومت آن، هم در نوع معمولی و هم در نوع تروریستی کاهش پیدا می کند.

  1. روش کار بولارد الکترومکانیک به گونه ای است که موتور الکتریکی، گیربکس و شفت ماردون که در قسمت سیستم پیشران قرار دارند، نیروی پیشران را به استوانه متحرک انتقال می دهند و استوانه می تواند به سمت بالا و پایین حرکت کند.
  2. روش کار بولارد هیدرولیک بر اساس نیروی فشار روغن تعریف می شود. در این نوع بولاردها، محفظه روغن، موتور و پمپ هیدرولیک در فضای داخل استوانه متحرک واقع می شوند. فشار روغن خروجی از محفظه روغن باعث می شود که پیستون واقع در سیلندر به حرکت در بیاد و باعث بالا و پایین رفت استوانه متحرک شود.
بولارد
بولارد


خرید و فروش بولارد:

با توجه به آنکه امنیت یکی از مباحث ویژه و لازم برای مکان های خاص است استفاده از انواع راهبندها در سال های اخیر رواج بیشتری پیدا کرده است و خرید و فروش بولاردها رونق خوبی دارد. نمی توان به صورت قطعی قیمت خرید بولارد را عنوان کرد چرا که قیمت این ابزارهای امنیتی به فاکتورهای مختلفی مانند نوع بولارد، شرکت و برند سازنده آن، کشور سازنده، نوع و کیفیت مواد استفاده شده در آن، میزان ضمانت آن، تعداد آن و قیمت ارزهای خارجی بستگی دارد.

 برای خرید بولارد باید تمامی موارد ذکر شده را مد نظر قرار داد اما در کل می توان گفت که بولاردها از جمله ابزارهای امنیتی گران قیمت هستند که می توانند حتی قیمت های چند میلیون تومانی داشته باشند و برای نگهداری از آنها نیز لازم است که هزینه شود.

 

95 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.