هر چه در مورد درب هرمتیک باید بدانید

در صورتی که قصد خرید درب‌های هرمتیک را دارید و اطلاعات زیادی در مورد آن ندارید، توصیه می‌کنیم که مطلب زیر در مورد درب هرمتیک، درب اتوماتیک و درب شیشه‌ای اتوماتیک را مطالعه کنید.

درب‌های اتوماتیک برای اولین بار در اوایل دهه 70 میلادی اختراع شدند و به علت مزایا و ویژگی‌های منحصربه‌فردی که داشتند در مدت زمان بسیار کوتاهی توانستند تمام بازارهای جهانی را به تسخیر خود در آوردند. نخستین نسل از درب‌های اتوماتیک، درب‌های هیدرولیکی بودند که امنیت و آسایش بسیار مناسبی را برای مشتریان خود به ارمغان آوردند. این درب‌ها در سال‌های اول حضور خود در بازار قیمت‌های بسیار زیادی داشتند و هزینه تهیه آن‌ها بسیار بالا بود و تقریباً فقط قشر مرفه جوامع قادر به تهیه آن‌ها بودند. امروزه با توجه به احداث کارخانه‌های مختلف در سراسر جهان هزینه‌های ساخت و تولید درب اتوماتیک کمتر شده است و همین باعث استفاده بیشتر مردم از آن شده است. نسل جدید این درب‌ها، درب اتوماتیک الکترومکانیک بود که توانست محبوبیت بالایی داشته باشد.

استفاده از درب اتوماتیک در دو دهه اخیر رواج بسیار زیادی پیدا کرده است که البته در ابتدای حضور آن‌ها در ایران از درهای پنوماتیک بیشتر استفاده می‌شد که برای باز و بسته شدن به نیروی باد نیاز داشت اما با ورود سیستم‌های الکترومکانیک به ایران و ایجاد رقابت در بازار، قیمت درب اتوماتیک کاهش پیدا کرد و تقریباً تمام قشرهای جامعه توانستند از آن استفاده کنند.

انواع درب اتوماتیک

درب‌های اتوماتیک که امروزه در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند معمولاً بر اساس فاکتورهای مختلف دسته‌بندی می‌شوند. درب شیشه‌ای اتوماتیک بر اساس نوع عملکرد به سه گروه اصلی تقسیم می‌شود که شامل موارد زیر هستند:

 

 • درب اتوماتیک الکترومکانیک: درب‌هایی که باز و بسته شدن آن‌ها توسط چرخ‌دنده و گیربکس انجام می‌شود
 • درب اتوماتیک هیدرولیکی: این نوع درب‌ها برای باز و بسته شدن نیاز به جک دارند و جک نیز با استفاده از فشار روغن و مایعات دیگر کار می‌کند
 • درب اتوماتیک پنوماتیکی: باز و بسته شدن این درب‌ها توسط فشار باد (گاز) صورت می‌گیرد که امروزه زیاد از آن استفاده نمی‌شود.

درب اتوماتیک را می‌توان بر اساس ساختار نیز تقسیم‌بندی کرد و بر این اساس می‌توان این درب‌ها را به درب‌های اتوماتیک اسلایدنیگ، درب اتوماتیک گردان (ریولوینگ، چرخشی)، درب اتوماتیک شیشه‌ای نیم‌گرد (کرو)، درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای مثلثی، درب اتوماتیک تلسکوپی و درب اتوماتیک شیشه‌ای لولایی (سوئینگ) که هر کدام دارای ویژگی‌های و قابلیت‌های ویژه‌ای هستند و در موقعیت‌های مکانی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

درب اتوماتیک هرمتیک

درب هرمتیک نوعی از درب‌های اتوماتیک است که شاید اسم آن زیاد به گوش شما نخورده باشد اما حتماً آن‌ها را در مکان‌های مختلف مشاهده کرده‌اید. هرمتیک در لغت به معنی درزگیری و آب‌بندی کردن است و درب هرمتیک نیز دقیقاً به سبب داشتن همین ویژگی‌ها بیشتر در محل‌هایی استفاده می‌شود که حفظ بهداشت و پاکیزگی محیط اهمیت بالایی دارد. این درب‌ها معمولاً در مکان‌هایی که ویژگی‌های نظافتی و بهداشتی و همچنین حفظ فشار هوا بسیار و نیاز به امنیت اهمیت ویژه­ای دارند استفاده می‌شوند. درب هرمتیک از ویژگی‌های منحصربه‌فردی برخوردار است که قطعاً نمی‌توان در سایر درب‌های اتوماتیک دیگر مشاهده کرد. درب هرمتیک با توجه به کاربردهایی که دارد و مکان‌هایی که استفاده می‌شود فقط می‌تواند از نوع درب‌های اتوماتیک کشویی و لولایی باشد.

 • درب‌های کشویی که پرکاربردترین نوع درب‌های اتوماتیک هستند و در تمامی مکان‌ها (اداره‌ها، بیمارستان و محیط پرتردد) استفاده می‌شوند، همان‌گونه که از نامشان پیداست با حرکت کشویی پنل­های آن باز و بسته می‌شوند.
 • مدل لولایی درب‌های اتوماتیک نیز به یک موتور مجهز هستند که می‌توانند بر روی لولاها به سمت داخل یا خارج باز و بسته می‌شوند (درب لولایی بیشتر برای مکان‌های پرتردد مناسب هستند).

درب هرمتیک کشویی فضای کمتری نسبت به درب‌های لولایی لازم دارد و در هنگام کار کمتر باعث ایجاد اختلال در هوا می‌شود. این ویژگی باعث شده است که این درب‌ها برای محیط‌های بیمارستانی که بهداشت در اولویت قرار دارد، ایده­آل‌ترین درب باشد. درب هرمتیک مدل لولایی برای مکان‌هایی که کنترل نشت هوا اهمیت بالایی دارد طراحی شده‌اند. این درب‌ها دارای یک پوشش منحصربه‌فرد از جنس نئوپلین‌ هستند که در اطراف چهارچوب درب نصب می‌شود و کاملاً آن را درزگیری می‌کند.

ساختار درب هرمتیک

به صورت کلی درب هرمتیک برای اتاق‌های ایزوله مانند اتاق‌های عمل،ICU، آزمایشگاه‌ها و تمامی محیط‌هایی که نیاز به پاک نگه‌داشتن محیط از آلودگی‌های خارجی است استفاده می‌شوند. این درب‌ها از سه لایه تشکیل شده‌اند که عبارت‌اند از:

 • لایه داخلی که پلی اورتان با چگالی 50 kg/m3
 • لایه دوم از جنس MDF می‌باشد به ضخامت 4mm
 • لایه سوم از جنس استیل به ضخامت 1mm

کاربرد‌های درب شیشه‌ای اتوماتیک هرمتیک

درب هرمتیک معمولاً از نوع درب‌های شیشه‌ای هستند و با توجه به نوع طراحی خاص خود، فقط در مکان‌های مخصوصی استفاده می‌شوند. از جمله مهم‌ترین کاربردهای درب شیشه‌ای هرمتیک می‌توان موارد زیر را عنوان کرد:

 • ایزوله کردن اتاق عمل در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها
 • ایجاد امنیت و ضدعفونی کردن محیط در بیمارستان‌ها
 • درب آزمایشگاه‌های کنترل کیفی
 • درب‌ انبار‌های مواد غذایی حساس
 • درب‌ محفظه اتاق‌ها در صنایع مربوط به دارو
 • درب‌ محافظتی ضد اشعه ماوراءبنفش برای انکولوژی و غیره
 • ایزوله کردن اتاق‌های تصویربرداری بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها
 • درب‌ اتاق اصلی آزمایشگاه‌ها
 • درب اتاق‌های امنیتی ویژه

ویژگی‌های درب اتوماتیک هرمتیک

درب شیشه‌ای اتوماتیک هرمتیک از قابلیت‌ها و ویژگی‌های منحصربه‌فردی برخوردار است که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

 • بهداشت بالا: همان‌طور که گفته شد این درب‌ها کاملاً درزگیری شده هستند و برای ایزوله کردن محیط‌ها بسیار مناسب هستند و در جایی که نظافت و بهداشت اهمیت بالایی دارد کاربردهای خوبی دارد. درب شیشه‌ای اتوماتیک هرمتیک معمولاً دارای گواهی‌های بهداشتی متعددی است و با ساختار خاصی که دارند از ورود باکتری‌ها و جرم‌ها به محیط جلوگیری می‌کند و سطح فشار هوا را تنظیم می‌کند.
 • امنیت بالا: با توجه به آنکه این درب‌ها در محیط‌های حساس استفاده می‌شوند بنابراین از ویژگی‌های امنیتی بالایی برخوردار هستند. علاوه بر فراهم کردن بهداشت لازم است که امنیت محیط نیز توسط درب فراهم شود به همین دلیل درب هرمتیک از امنیت بسیار خوبی برخوردار است. این درب‌ها دارای یک مکانیسم باز و بسته شدن خاص هستند و از قسمت کنترل کاملاً تحت کنترل خواهند بود می‌توان در صورت بروز هرگونه مشکلی آن را قفل کرد.
 • پنل محکم: با توجه به آنکه درب هرمتیک از 3 لایه مختلف از جنس مواد مختلف مانند فلز، شیشه و پلی اورتان ساخته می‌شود دارای پنل­های بسیار محکمی هستند. همه این درب‌ها به سیستم آنتی باکتریال مجهز هستند و از نفوذ هر نوع باکتری جلوگیری می‌کنند. این درب‌ها در کنار پنل محکم، از چهارچوب قوی و مناسبی برخوردارند
 • محکم بسته شدن، سطوح بهداشتی مناسب، حفاظت از پرتوهای موجود در محدوده، مقاومت در برابر آب برای استفاده در مناطق مرطوب و عملکرد مناسب در برابر دود و آتش از دیگر ویژگی‌های این درب‌ها هستند .

92 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.