اهمیت پهنای باند در دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته یکی از مهم ترین و پر استفاده ترین ابزار نظارت و امنیت است و تنوع مدل‌ها و ویژگی‌های این سیستم نظارتی باعث شده است تا هر کدام از جنبه‌های دوربین مدار بسته قابل بحث و بررسی زیاد باشد. یکی از مواردی که می‌توان به صورت مفصل در مورد آن بحث و بررسی انجام داد، مبحث پهنای باند و تاثیر انواع دوربین مدار بسته بر آن است.

پهنای باند دوربین مداربسته , محاسبه پهنای باند دوربین مداربستهپهنای باند

تقریبا همه مردم پهنای باند را هم معنی با سرعت اینترنت می‌دانند. و فکر می‌کنند که هر چه پهنای باند بیشتر باشد، اینترنت سریع تر است. اما اگر بخواهید به طور کلی با پهنای باند آشنا شوید باید مفهوم سرعت در هنگام ارسال و دریافت اطلاعات به صورت آنلاین را درک کنید. به طور کلی پهنای باند مقدار اطلاعاتی است که در یک ثانیه ارسال و یا دریافت می‌شود.

اطلاعات در سیستم‌های کامپیوتری به صورت بیت ذخیره می‌شود و پهنای باند در قالب مگابیت بر ثانیه اندازه گیری می‌شود. با توجه به تمام نکاتی که گفته شد، دوربین های مدار بسته برای انتقال تصویر توسط سیستم های شبکه از پهنای باند استفاده می کنند. برای همین آگاهی در مورد عوامل موثر بر میزان حجم مصرفی دوربین شما بر پهنای باند امری ضروری به حساب می‌آید.

عوامل موثر بر پهنای باند دوربین مداربسته

  • فرمت فشرده سازی

مهمترین عامل موثر بر پهنای باند و کیفیت تصویر در دوربین مدار بسته، نوع فرمت فشرده سازی فایل‌ها است. هر کدام از فرمت‌های فشرده سازی حجم‌های مختلفی دارند که مطابق این موضوع میزان متفاوتی از پهنای باند برای هر یک از آن‌ها مصرف می‌شود.  بهترین فرمت فشرده سازی تصاویر در دوربین مدار بسته فرمت H 265  است.

  • نرخ فریم

نرخ فریم یا تعداد فریم بر ثانیه، نشان دهنده تعداد فریم‌های یک تصویر در یک ثانیه است. نرخ فریم تاثیر مستقیمی‌بر پهنای باند و حجم دوربین‌های مدار بسته دارد. طبعا هر چه که فیلم‌های ضبط شده شما نرخ فریم بالاتری داشته باشند، ظرفیت آن‌ها بیشتر است و برای انتقال به پهنای باند بیشتری نیاز دارید.

  • رزولوشن و نسبت تصویر

به نسبت بین طول و ارتفاع یک فریم در فیلم نسبت تصویر می‌گویند. مثل دو مورد بالا این مورد نیز اثر مستقیم با پهنای باند دارد. هر چه که رزولوشن بالاتر باشد و نسبت تصویر بزرگتر باشد، پهنای باند بیشتری برای انتقال تصاویر مصرف خواهد شد.

پهنای باند دوربین مداربسته , محاسبه پهنای باند دوربین مداربسته

  • تعداد دوربین‌های موجود در سیستم

موضوع دیگری که در این مورد حاثز اهمیت است بحث پهنای باند مجموع می‌باشد. هر سیستم شبکه یک پهنای باند مجموع نیز دارد که حجم آن محدود است. به همین خاطر تعداد دوربین و میزان پهنای باندی که هر کدام از این دوربین‌ها مصرف می‌کنند نیز مهم است.

  • حالت ضبط

هر کدام از دوربین‌های مدار بسته حالت‌های مختلفی را برای ضبط تصویر دارند. هر کدام از این نوع حالت‌های ضبط، مقدار مشخصی از پهنای باند دوربین مداربسته را هنگام دریافت و ارسال اطلاعات مصرف می‌کنند.

  • میزان ترافیک سوژه‌ها

البته باید گفت که این عامل به مکان نصب دوربین مدار بسته بستگی دارد. به عنوان مثال، میزان حجم مصرفی توسط یک دوربین نصب شده در یک خیابان شلوغ و پر رفت و آمد با مقدار حجم مصرفی یک دوربین مدار بسته نصب شده در یک انباری خلوت و آرام متفاوت است.

41 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.