کلید الکتریکی و انواع آن

در صورتی که تمایل دارید اطلاعات کاملی در مورد کلید الکتریکی داشته باشید توصیه می‌کنیم مطلب زیر را مطالعه نمایید.

نحوه عملکرد کلید الکتریکی

برای آنکه کلید بتواند از یک حالت به حالت دیگر تغییر کند لازم است که نوعی اقدام فیزیکی صورت بگیرد. در اصل نحوه عملکرد کلید می‌تواند نوع کلید را مشخص کند. کلید الکتریکی می‌تواند با فشار دادن، جابه‌جایی کشویی، تکان دادن، مغناطیسی کردن، چرخش کلید، پرتاب، کشیدن، ضربه زدن، زبان زدن (Licking) یا هر عمل فیزیکی دیگری تغییر حالت دهد و باعث برقراری جریان در مدار شود کار کند.

انواع کلیدهای الکتریکی

 تقسیم‌بندی‌های متفاوتی برای کلیدهای الکتریکی وجود دارد که هرکدام بر اساس فاکتورهای مشخصی خواهند بود اما به صورت کلی و از نظر عملکرد کلیدها به دو دسته دائمی و لحظه‌ای تقسیم می‌شوند.

کلید الکتریکی دائمی

کلیدهایی که در زمان تغییر حالت در همان وضعیت می‌مانند تا زمانی که دوباره برای تغییر حالت آن‌ها از یک نیروی مکانیکی استفاده شود. کلید روشنایی روی دیوار نمونه بارز این کلیدها هستند. کلیدهای دائمی با نام کلید تاگل یا کلید روشن/ خاموش نیز شناخته می‌شوند.

کلید الکتریکی لحظه‌ای

کلیدهای لحظه‌ای کلیدهایی هستند که تا زمانی که یک فشار مکانیکی بر روی آن‌ها اعمال می‌شوند اجازه جریان پیدا کردن برق در مدار را می‌دهند و وقتی فشار از روی آن‌ها برداشته شود به حالت اولیه و خاموش خود باز می‌گردند. از ملموس‌ترین کلیدهای الکتریکی لحظه‌ای می‌توان به کلید بوق ماشین اشاره کرد.

در یک تقسیم‌بندی دیگر می‌توان کلیدهای الکتریکی را به سه دسته کلیدهای دستی، مغناطیسی و امنیتی تقسیم کرد که هرکدام می‌توانند زیر مجموعه کلیدهای دائمی یا لحظه‌ای باشند. تعدادی از پرمصرف‌ترین کلیدهای الکتریکی به شرح زیر هستند:

  • کلید الکتریکی SPST

کلید SPST (single pole single throw) یا کلید تک پل ساده‌ترین حالت کلیدهای دائمی است که دارای یک ورودی و یک خروجی است. SPST ها را می‌توان بهترین انتخاب برای کلیدهای خاموش/ روشن دانست. این کلیدها نیاز به دو پایانه دارند.

  • کلید SPDT

این کلید نیز یکی دیگر کلیدهای رایج است که دارای سه پایانه است. یک پایه مشترک و دو پایه که برای اتصال به پایه مشترک هستند. این کلیدها برای انتخاب بین دو منبع قدرت، مبادله ورودی‌ها یا هر آنچه که شما با دو مدار تلاش می کنید تا به یک مکان بروید، عالی هستند. معمولاً کلیدهای کشویی ساده از انواع SPDT هستند. کلید SPDT می‌تواند با توجه به موقعیت با متصل کردن یک حالت کلید به صورت SPST نیز عمل کند.

  • کلید DPDT

اگر یک پل دیگر به کلید SPDT افزوده شود باعث ساخته شدن کلید دو پل دو حالته DPDT می‌شود. کلید SPDT می‌تواند دو مدار جدا را کنترل کند. DPDT ها باید 6 پایانه داشته باشند.

  • کلیدXPYT

هرچند که استفاده از کلیدهایی با داشتن بیشتر از دو پل و دو حالت بسیار رایج نیستند اما در شرایط مختلفی به کار گرفته می‌شوند. این کلیدها دارای اتصالات پیچیده و عجیبی هستند. در کلیدهای قبلی وقتی یک یا دو پل/حالت وجود داشت، در ابتدا تعداد به صورت اختصار بیان می‌شد.

  • دکمه فشاری

کلید دکمه فشاری را می‌توان حالت کلاسیک کلیدهای لحظه‌ای دانست که در مدل‌های مختلفی (بزرگ، کوچک، رنگی، درخشان) وجود دارند

  • کلید جویستیک

نوعی از کلیدهای لحظه‌ای که جای فشرده شدن به سمت پایین از پهلو فشار داده می‌شوند. به این کلیدهای الکتریکی، جویستیک‌ گفته می‌شود

  • کلید تاگل

کلیدهای تاگل که تقریباً در تمامی صنایع و محیط‌ها استفاده می‌شوند دارای یک اهرم بلند که با حرکت به موقعیت‌های جدید تغییر حالت می‌دهند.

  • کلید DIP

کلید DIP به کلید پایه‌دار گفته می‌شود که در یک الگوی یکسان تراشه DIP پایه‌دار طراحی شده‌اند. این کلیدها معمولاً بر روی بورد قرار می‌گیرند. کلید DIP اکثراً آرایه‌ای هشت‌تایی یا بیشتر از کلیدهای SPST هستند که دارای اهرم‌های کوچک کشویی می‌باشند.

  • کلید مغناطیسی

کلیدهای مغناطیسی وقتی در معرض حضور میدان مغناطیسی قرار می‌گیرند، باز یا بسته می‌شوند.

کلید الکتریکی درب‌های اتوماتیک

استفاده از درب‌های اتوماتیک امروزه رواج بسیار زیادی دارد و تقریباً در تمامی پارکینگ‌ها، اداره‌ها و محیط‌های پر رفت آمد به کار گرفته می‌شوند. تعداد زیادی از این درب‌ها توسط موتور یا جک‌های مخصوصی باز و بسته می‌شوند و کلید جک برقی وظیفه باز و بسته کردن این جک‌ها را دارند. کلید جک برقی و کلی الکتریکی درب اتوماتیک هم می‌توانند از دسته‌ کلیدهای دائمی  و هم از دسته‌ کلیدهای لحظه‌ای باشند. با توجه به نوع استفاده می‌تواند هرکدام از انواع کلیدها را برای کلید جک برقی و  کلید الکتریکی درب اتوماتیک انتخاب کرد. البته امروزه شاهد آن هستیم که این کلیدها بیشتر به صورت الکترونیکی هستند که از امنیت بیشتری برخوردار هستند و در اماکن شلوغ و پرتردد کاربرد بیشتری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *