از مهم‌ترین دستگاه‌های صنعت دوربین مدار بسته VRها هستند که از اصطلاح Video Recorder برگرفته شده‌ است.

UVR چیست؟

معروف‌ترین و جامع‌ترین نوع آن Universal Video Recorder است که به اختصار آن را UVR می‌نامند. دستگاه‌هایی که قابلیت اتصال هر نوع دوربین مداربسته و هر نوع تکنولوژی به آن وجود داشته باشد یک دستگاه UVR است. برای مثال در سالیان اخیر شاهد به وجود آمدن فناوری‌ها و پروتکل‌های جدید در حوزه نظارت‌های ویدئویی بوده‌ایم و در ابتدا این دستگاها فقط با تکنولوژی و ابزار مربوط به خود دستگاه قابل ارتباط بودند.

با پیشرفت تکنولوژی دستگاه HVR وارد بازار شد که فروش خوبی هم داشت و حتی امروزه هم در بازار خرید و فروش می‌شود. این دستگاه دارای فناوری ۴ در ۱ بود، به این معنی که هر ۴ پروتکل AHD و HDCVI و HDTVI و analog را پشتیبانی می‌کند که بسیار در زمان خود کارآمد بود و همچنان بسیاری کاربر آن هستند.

UVR

تفاوت UVR با DVR و NVR:

NVR  چیست؟

NVR مخصوص سیستم‌های نظارتی تحت شبکه می‌باشد و تا قبل از طراحی آن کنترل سیستم‌ها فقط توسط بعضی از نرم افزارهای کامپیوتری قابل اجرا بود که مشکلاتی از قبیل مشکلات سیستمی و ویندوزی و در برخی موارد مشکلات سخت افزاری باعث کندی کار و یا حتی قطع کامل ضبط تصاویر می‌شد. برخی از وظایف NVR را می‌توان به شکل زیر دسته بندی کرد:

  • ضبط تصاویر توسط دوربین‌های متصل به NVR
  • امکان مشاهده تصاویر به شکل یک‌دست
  • امکان تنظیم تصاویر و خصوصیات آن‌ها
  • امکان به وجود آوردن تنظیمات مربوط به پردازش تصاویر

DVR چیست؟

DVR اما دستگاهی است که با ضبط دیجیتال تصاویر ویدئویی آن را به صورت آنالوگ از دوربین دریافت می‌کند و به داده‌های دیجیتال تبدیل کرده و آن را ضبط و به نمایش می‌گذارد و به ۲ دسته کلی standalone و PC-based تقسیم می‌شوند. DVR بر اساس ۲ موضوع کلی قابل طبقه بندی شده است:

  • طبقه بندی شده بر اساس تعداد کانال‌ها
  • طبقه بندی شده بر اساس کیفیت ضبط تصاویر

حال اگر بخواهیم تفاوت‌های میان UVR با DVR و NVR را بیان کنیم به این نکته می‌رسیم که در واقع UVR را نمی‌توان با NVR مقایسه کرد زیرا NVR فقط مخصوص سیستم‌های نظارتی تحت شبکه است اما UVR همان طور که از اسم آن هم مشخص است کارایی جامع‌تری را در برمی‌گیرد و علاوه بر پشتیبانی از دوربین‌های تحت شبکه، از تصاویر آنالوگ هم پشتیبانی و ساپورت می‌کند.

UVR

امکانات DVR انواع متفاوت‌تری دارد، آنالوگ معمولی، با تکنولوژی AHD، با تکنولوژی HDTVI، با تکنولوژی HDCVI و دستگاه‌های HVR هایبریدی قابل پشتیبانی از طریق DVR هستند.

پس درواقع می‌توان نتیجه گرفت که NVR ترکیبی از DVR و NVR است که هم فرمت‌های متفاوت تصاویر و تکنولوژی‌های مختلف تصویر برداری دوربین‌های مداربسته را پشتیبانی می‌کند و هم قابلیت ساپورت دوربین‌های تحت شبکه را ساپورت می‌کند و به اصطلاح به آن ۵ در ۱ نیز گفته می‌شود.

تکنولوژی UVR را می‌توان عضوی از مجموعه DVR نامید. از آن جایی که پروتکل‌های AHD و HDCVI و HDTVI و analog همگی از تکنولوژی پایه و اصلی آن، یعنی آنالوگ استفاده می‌کنند و از آن جایی که بیشتر فرآیندهای دستگاه UVR از تکنولوژی سیستم‌های آنالوگ استفاده می‌کنند، می‌توان آن را گروه دستگاه‌های DVR قرار داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *